mbase (8.x-1.0) - en to uk translation catalogue (105 entries)

en: Forms
uk: Форми

en: Home
uk: Головна

en: Images
uk: Зображення

en: Delete
uk: Видалити

en: Operations
uk: Операції

en: Description
uk: Опис

en: new
uk: новий

en: updated
uk: оновлено

en: File information
uk: Інформація про файл

en: Search
uk: Пошук

en: None
uk: Немає

en: Weight
uk: Вага

en: Container
uk: Контейнер

en: Go to previous page
uk: На попередню сторінку

en: Go to parent page
uk: Перейти на батьківську сторінку

en: Go to next page
uk: До наступної сторінки

en: Preview
uk: Попередній перегляд

en: Help
uk: Довідка

en: Default
uk: Базово

en: Small
uk: Мале

en: Large
uk: Велике

en: Visible
uk: Видиме

en: Display
uk: Показ

en: Components
uk: Компоненти

en: n/a
uk: н/д

en: Done
uk: Готово

en: Last post
uk: Останній допис

en: Page title
uk: Заголовок сторінки

en: Normal
uk: Звичайне

en: Advanced
uk: Розширені

en: Up
uk: Вгору

en: General
uk: Загальне

en: Add new comment
uk: Коментувати

en: Hidden
uk: Приховано

en: Show
uk: Показати

en: Topics
uk: Теми

en: Posts
uk: Дописи

en: Buttons
uk: Кнопки

en: Forums
uk: Форуми

en: Changed
uk: Змінено

en: Tabs
uk: Вкладки

en: Next page
uk: Наступна сторінка

en: Go to last page
uk: До останньої сторінки

en: Enter the terms you wish to search for.
uk: Введіть терміни, які необхідно знайти.

en: Hide
uk: Приховати

en: Image title
uk: Заголовок зображення

en: Other Settings
uk: Інші параметри

en: Skip to main content
uk: Перейти до основного вмісту

en: Breadcrumb visibility
uk: Видимість рядка навігації

en: Tables
uk: Таблиці

en: Primary tabs
uk: Основні вкладки

en: Secondary tabs
uk: Другорядні вкладки

en: Prefix text
uk: Текст-префікс

en: Circle
uk: Коло

en: Drag to re-order
uk: Перетягнути для перевпорядкування

en: Changes made in this table will not be saved until the form is submitted.
uk: Зміни, виконані в цій таблиці, не будуть записані, доки не буде надіслано форму.

en: Pagination
uk: Розбивка на сторінки

en: Powered by Drupal
uk: Працює на Drupal

en: support
uk: підтримка

en: Breadcrumbs
uk: Рядки навіґації

en: Status messages
uk: Повідомлення про стан

en: Tooltips
uk: Підказки

en: Alternative text
uk: Альтернативний текст

en: @number comments per page
uk: @number коментарів на сторінку

en: Main page content
uk: Основний вміст сторінки

en: (active tab)
uk: (активна вкладка)

en: Hide summary
uk: Приховати резюме

en: Edit summary
uk: Редагувати резюме

en: The selected file %filename cannot be uploaded. Only files with the following extensions are allowed: %extensions.
uk: Неможливо передати вибраний файл %filename. Припустимими є лише файли з наступними розширеннями: %extensions.

en: Previous page
uk: Попередня сторінка

en: Re-order rows by numerical weight instead of dragging.
uk: Перевпорядкування рядків за числовою вагою замість перенесення.

en: Show row weights
uk: Показати вагу рядків

en: Hide row weights
uk: Приховати вагу рядків

en: Text Formats
uk: Формати тексту

en: Footer menu
uk: Меню нижнього колонтитулу

en: Responsive Images
uk: Адаптивні зображення

en: List additional actions
uk: Список додаткових дій

en: Rounded
uk: Округленість

en: You have unsaved changes.
uk: Ви маєте незбережені зміни

en: Unlimited number of files can be uploaded to this field.
uk: В це поле може бути додана необмежена кількість файлів.

en: Responsive Tables
uk: Адаптивні таблиці

[ctx: Sort order]
en: Order
uk: Послідовність

en: Inverse
uk: Обернено

en: One file only. | Maximum @count files.
uk[0]: Лише один файл.
uk[1]: Максимум @count файли.
uk[2]: Максимум @count файлів.

en: Site branding
uk: Брендування сайту

en: Extra Small
uk: Надмале

en: Colorize Buttons
uk: Розфарбувати кнопки

en: Responsive tables
uk: Адаптивні таблиці

en: You have not created any content types yet. Go to the <a href="@create_content">content type creation page</a> to add a new content type.
uk: Жодного типу матеріалу поки не створено. Щоб додати новий тип матеріалу, відвідайте сторінку <a href="@create_content">створення типів матеріалу</a>.

en: Book outline for @book.title
uk: Підшивка книг для @book.title

en: Book traversal links for
uk: Книжкові перехресні посилання для

en: First page
uk: Перша сторінка

en: Allowed types: @extensions.
uk: Дозволені типи: @extensions.

en: Page @items.current
uk: Сторінка @items.current

en: Images must be exactly <strong>@size</strong> pixels.
uk: Зображення мають дорівнювати <strong>@size</strong> пікселів.

en: Images must be larger than <strong>@min</strong> pixels. Images larger than <strong>@max</strong> pixels will be resized.
uk: Зображення мають перевищувати <strong>@min</strong> пікселів. Зображення понад <strong>@max</strong> пікселів будуть змінені у розмірах.

en: Images must be larger than <strong>@min</strong> pixels.
uk: Зображення мають бути більшими ніж <strong>@min</strong> пікселів.

en: Images larger than <strong>@max</strong> pixels will be resized.
uk: Зображення понад <strong>@max</strong> пікселів будуть змінені у розмірах.

en: By @author @time ago
uk: Створено @author @time тому

en: Add CSS files from CDN
uk: Додати файли CSS з CDN

en: Add JS files from CDN
uk: Додати файли JS з CDN

en: Go to First page
uk: Перейти на першу сторінку

en: Primary admin actions
uk: Основні адміністративні дії

en: @size limit.
uk: Обмеження: @size.

en: Theme contributed by <a href=":cmsbots" target = "_blank">CMSbots.com</a>
uk: Тема запропонована <a href=":cmsbots" target = "_blank">CMSbots.com</a>
