mbase (8.x-1.1) - en to cs translation catalogue (80 entries)

en: Forms
cs: Formuláře

en: Home
cs: Domů

en: Images
cs: Obrázky

en: Delete
cs: Smazat

en: Operations
cs: Operace

en: Description
cs: Popis

en: new
cs: novinka

en: updated
cs: aktualizováno

en: File information
cs: Informace o souboru

en: Search
cs: Hledat

en: None
cs: Žádné

en: Weight
cs: Váha

en: Container
cs: Kontejner

en: Go to previous page
cs: Přejít na předchozí stranu

en: Go to parent page
cs: Přejít na nadřazenou stránku

en: Go to next page
cs: Přejít na další stranu

en: Preview
cs: Náhled

en: Help
cs: Nápověda

en: Default
cs: Výchozí

en: Small
cs: Malý

en: Large
cs: Velký

en: Visible
cs: Viditelné

en: Display
cs: Zobrazit

en: Components
cs: Komponenty

en: n/a
cs: není

en: Done
cs: Hotovo

en: Last post
cs: Poslední

en: Page title
cs: Název stránky

en: Normal
cs: Normální

en: Advanced
cs: Pokročilé

en: Up
cs: Nahoru

en: General
cs: Obecné

en: Add new comment
cs: Přidat komentář

en: Hidden
cs: Skryté

en: Show
cs: Ukázat

en: Topics
cs: Témata

en: Posts
cs: Příspěvků

en: Buttons
cs: Tlačítka

en: Forums
cs: Fórum

en: Changed
cs: Změněno

en: RSS Feed
cs: RSS zdroj

en: Tabs
cs: Záložky

en: Next page
cs: Následující stránka

en: Go to last page
cs: Přejít na poslední stranu

en: Enter the terms you wish to search for.
cs: Zadejte hledaný termín.

en: Hide
cs: Skrýt

en: Skip to main content
cs: Přejít k hlavnímu obsahu

en: Primary tabs
cs: Hlavní záložky

en: Secondary tabs
cs: Sekundární záložky

en: Placement
cs: Umístění

en: Trigger
cs: Spouštěč

en: Prefix text
cs: Text předpony

en: Drag to re-order
cs: Pro přeskupení přetáhněte myší

en: Changes made in this table will not be saved until the form is submitted.
cs: Změny provedené v této tabulce budou uloženy až po odeslání  formuláře.

en: Powered by Drupal
cs: Běží na Drupalu

en: Breadcrumbs
cs: Drobečková navigace

en: Status messages
cs: Stavové zprávy

en: Alternative text
cs: Alternativní text

en: @number comments per page
cs: Počet komentářů na stránku: @number

en: Main page content
cs: Obsah hlavní stránky

en: (active tab)
cs: (aktivní záložka)

en: Hide summary
cs: Skrýt souhrn

en: Edit summary
cs: Upravit souhrn

en: The selected file %filename cannot be uploaded. Only files with the following extensions are allowed: %extensions.
cs: Vybraný soubor %filename nelze nahrát. Jsou povoleny pouze soubory s těmito příponami: %extensions.

en: Previous page
cs: Předchozí stránka

en: Re-order rows by numerical weight instead of dragging.
cs: Změňte pořadí řádků pomocí číselné váhy místo přetažení myší.

en: Show row weights
cs: Ukaž váhy řádků

en: Hide row weights
cs: Skryj váhy řádků

en: Text Formats
cs: Textové formáty

en: Footer menu
cs: Menu patičky

en: List additional actions
cs: Vypsat dodatečné akce

en: You have unsaved changes.
cs: Máte neuložené změny.

en: Unlimited number of files can be uploaded to this field.
cs: Do tohoto pole může být nahráno neomezené množství souborů.

[ctx: Sort order]
en: Order
cs: Pořadí

en: One file only. | Maximum @count files.
cs[0]: Pouze jeden soubor.
cs[1]: Maximálně @count souborů.

en: Book outline for @book.title
cs: Osnova knihy @book.title

en: Allowed types: @extensions.
cs: Povolené typy: @extensions.

en: Images larger than <strong>@max</strong> pixels will be resized.
cs: Obrázky větší než <strong>@max</strong> pixelů budou zmenšeny.

en: By @author @time ago
cs: Od @author před @time

en: @size limit.
cs: Limit @size.
