mbase (8.x-1.0) - en to fa translation catalogue (67 entries)

en: Forms
fa: فرم‌ها

en: Home
fa: خانه

en: Images
fa: تصاویر

en: Delete
fa: حذف

en: Operations
fa: عملیات

en: Description
fa: توضیحات

en: new
fa: جدید

en: updated
fa: به‌روز شد

en: File information
fa: اطلاعات فایل

en: Search
fa: جستجو

en: None
fa: هیچ

en: Weight
fa: وزن

en: Container
fa: نگهدارنده

en: Go to previous page
fa: برو به صفحه قبلی

en: Go to parent page
fa: برو به صفحه والد

en: Go to next page
fa: برو به صفحه بعدی

en: Preview
fa: پیش‌نمایش

en: Help
fa: راهنما

en: Default
fa: پیش‌فرض

en: Small
fa: کوچک

en: Large
fa: بزرگ

en: Visible
fa: نمایان

en: Display
fa: نمایش

en: Components
fa: مؤلفه‌ها

en: n/a
fa: هیچ

en: Done
fa: انجام

en: Last post
fa: آخرین ارسال

en: Page title
fa: عنوان صفحه

en: Normal
fa: عادی

en: Advanced
fa: پیشرفته

en: Up
fa: بالا

en: General
fa: عمومی

en: Add new comment
fa: افزودن دیدگاه جدید

en: Hidden
fa: پنهان

en: Show
fa: نمایش

en: Topics
fa: موضوعات

en: Posts
fa: ارسال‌ها

en: Forums
fa: انجمن‌ها

en: Changed
fa: تغییر یافته

en: Tabs
fa: زبانه‌ها

en: Next page
fa: صفحه بعد

en: Go to last page
fa: برو به صفحه آخر

en: Enter the terms you wish to search for.
fa: عبارتی را که می‌خواهید جستجو گردد را وارد نمایید.

en: Hide
fa: پنهان کن

en: Image title
fa: عنوان تصویر

en: Skip to main content
fa: رفتن به محتوای اصلی

en: Primary tabs
fa: تب‌های اولیه

en: Secondary tabs
fa: تب‌های ثانویه

en: Prefix text
fa: متن پیشوند

en: Drag to re-order
fa: برای بازآرایی بکشید

en: Changes made in this table will not be saved until the form is submitted.
fa: تغییرات ایجاد شده در این جدول تا زمانیکه فرم ارسال نگردد ذخیره نخواهند شد.

en: Powered by Drupal
fa: قدرت گرفته از دروپال

en: support
fa: پشتیبانی

en: Breadcrumbs
fa: مسیر‌های راهنما

en: Status messages
fa: پیام‌های وضعیت

en: @number comments per page
fa: @number دیدگاه در هر صفحه

en: Main page content
fa: محتوای صفحه اصلی

en: (active tab)
fa: (لبه فعال)

en: Hide summary
fa: مخفی نمودن خلاصه

en: Edit summary
fa: ویرایش خلاصه

en: The selected file %filename cannot be uploaded. Only files with the following extensions are allowed: %extensions.
fa: فایل انتخاب شده %filename نمی‌تواند بارگذاری شود. فقط فایل‌هایی با پسوند‌های زیر مجاز هستند: %extensions.

en: Re-order rows by numerical weight instead of dragging.
fa: بازآرایی سطرها با وزن‌های عددی به جای کشیدن.

en: Show row weights
fa: نمایش وزن سطرها

en: Hide row weights
fa: مخفی نمودن وزن سطرها

en: Text Formats
fa: قالب‌بندی‌های متن

en: Site branding
fa: برند سایت

en: Primary admin actions
fa: اقدامات مدیریتی پایه
