mbase (8.x-1.0-alpha1) - en to hi translation catalogue (51 entries)

en: Forms
hi: प्रपत्र

en: Home
hi: मुख्य पृष्ठ

en: Images
hi: चित्र

en: Delete
hi: मिटायें

en: new
hi: नवीन

en: updated
hi: अद्यतन

en: Search
hi: खोज

en: None
hi: कोई नहीं

en: Container
hi: कंटेनर

en: Go to previous page
hi: पिछले पृष्ठ में जायें।

en: Go to parent page
hi: मूल जनक पृष्ठ पर जायें

en: Go to next page
hi: अगले पृष्ठ में जायें।

en: Help
hi: मदद

en: Default
hi: डीफॉल्ट

en: Small
hi: छोटा

en: Large
hi: बढा

en: Visible
hi: दर्शनीय

en: Components
hi: पुर्ज़े

en: n/a
hi: लागू नहीं

en: Done
hi: पूर्ण हुआ

en: Last post
hi: आखरी पोस्ट

en: Header
hi: ऊपरी भाग

en: Footer
hi: पादलेख

en: Normal
hi: सामान्य

en: Advanced
hi: विकसित

en: Up
hi: ऊपर

en: General
hi: सामान्य

en: Add new comment
hi: नई टिप्पणी जोड़ें

en: Hidden
hi: छुपा हुआ

en: Show
hi: दिखाये

en: Topics
hi: विषय

en: Posts
hi: प्रविष्टियाँ

en: Buttons
hi: बटन

en: Forums
hi: मंच(फोरम्स)

en: Changed
hi: बदल गया

en: Next page
hi: अगला पृष्ठ

en: Go to last page
hi: अंतिम‌ पन्ने प‌र‌ जायें

en: Enter the terms you wish to search for.
hi: आप जिसकी खोज करना चाहते हैं वह शब्द दर्ज करें .

en: Hide
hi: छिपाएँ

en: Primary tabs
hi: प्राथमिक टैब्स

en: Secondary tabs
hi: माध्यमिक टैब्स

en: Drag to re-order
hi: पुनःक्रमित करने के लिए खींचें|

en: Changes made in this table will not be saved until the form is submitted.
hi: इस तालिका में किये बदलाव प्रपत्र जमा होने तक नहीं सहेजे जा सकेंगे|

en: (active tab)
hi: (सक्रिय टैब)

en: The selected file %filename cannot be uploaded. Only files with the following extensions are allowed: %extensions.
hi: चयनित फ़ाइल %filename अपलोड नहीं की जा सकती. निम्नलिखित एक्सटेंशन प्रकार की फ़ाइलों को ही अनुमति दी जाती है: %extensions.

en: Re-order rows by numerical weight instead of dragging.
hi: पंक्तियाँ को संख्यात्मक वजन के बजाय खींचकर पुनः क्रमित करे .

en: Show row weights
hi: पंक्ति वजन दिखाएँ

en: Hide row weights
hi: पंक्ति वजन छुपाएं

en: Text Formats
hi: पाठ प्रारूपों

[ctx: Sort order]
en: Order
hi: क्रम

en: Book traversal links for
hi: बुक चंक्रमण लिंक के लिए
