Material Design Components (8.x-1.0-alpha2) - en to id translation catalogue (23 entries)

en: Author
id: Penulis

en: Help
id: Bantuan

en: Add
id: Tambah

en: View
id: Lihat

en: Published
id: Dipublikasikan

en: Filter
id: Saring

en: Close
id: Tutup

en: Select all rows in this table
id: Pilih semua baris dalam tabel ini

en: Deselect all rows in this table
id: Hapus pilihan pada semua baris dalam tabel ini

en: Changed
id: Berubah

en: Not published
id: Tidak dipublikasikan

en: Skip to main content
id: Lompat ke isi utama

en: Primary tabs
id: Tab primer

en: Secondary tabs
id: Tab sekunder

en: Secondary
id: Sekunder

en: Drag to re-order
id: Drag untuk mengatur urutan

en: (active tab)
id: (tab aktif)

en: Re-order rows by numerical weight instead of dragging.
id: Atur ulang baris menurut ukuran numerik bukan dari hasil menyeret.

en: Show row weights
id: Tampilkan bobot-bobot baris

en: Hide row weights
id: Sembunyikan bobot-bobot baris

en: You have unsaved changes.
id: Anda mempunyai perubahan belum tersimpan.

en: Last saved
id: Terakhir disimpan

en: Not saved yet
id: Belum disimpan
