Media AV Portal (8.x-1.0-beta6) - en to uk translation catalogue (23 entries)

en: Original image
uk: Оригінальне зображення

en: Media
uk: Медіа

en: pixels
uk: пікселів

en: Maximum height
uk: Максимальна висота

en: Maximum width
uk: Максимальна ширина

en: Image style
uk: Стиль зображення

en: None (original image)
uk: Немає (оригінальне зображення)

en: Image style: @style
uk: Стиль зображення: @style

en: Resource title
uk: Заголовок ресурсу

en: @path is not a valid path.
uk: @path не є припустимим.

en: Responsive image style
uk: Адаптивний стиль зображення

en: Responsive image style: @responsive_image_style
uk: Адаптивний стиль зображення: @responsive_image_style

en: Select a responsive image style.
uk: Оберіть адаптивний стиль зображення.

en: Configure Responsive Image Styles
uk: Налаштувати адаптивні стилі зображень

en: Cache maximum age
uk: Максимальний вік кешу

en: URI of thumbnail storage directory
uk: URI каталогу зберігання мініатюр

en: Maximum size: %max_width x %max_height pixels
uk: Максимальний розмір: %max_width x %max_height пікселів

en: Maximum width: %max_width pixels
uk: Максимальна ширина: %max_width пікс.

en: Maximum height: %max_height pixels
uk: Максимальна висота:  %max_height пікс.

en: Local URI of the thumbnail
uk: Локальний URI мініатюри

en: Thumbnails location
uk: Розташування мініатюр

en: Thumbnails will be fetched from the provider for local usage. This is the URI of the directory where they will be placed.
uk: Мініатюри будуть отримуватися від постачальника для локального використання. Це URI каталогу, де вони будуть розміщені.

en: Could not prepare thumbnail destination directory @dir for oEmbed media.
uk: Неможливо підготувати каталог призначення для мініатюр @dir для медіа oEmbed.
