Media Directories (2.0.1) - en to ja translation catalogue (52 entries)

en: Image size
ja: 画像ファイルサイズ

en: Delete
ja: 削除

en: Value
ja: 値

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Remove
ja: 削除

en: Taxonomy
ja: タクソノミー

en: Reset
ja: リセット

en: - None -
ja: - なし -

en: Name
ja: 名前

en: Save
ja: 保存

en: Add
ja: 追加

en: All
ja: すべて

en: Width
ja: 幅

en: Height
ja: 高さ

en: Media
ja: メディア

en: Desc
ja: 降順

en: Directory
ja: ディレクトリー

en: Uncategorized
ja: カテゴリーなし

en: Sort by
ja: 並び替え基準

en: Root
ja: ルート

en: 1 item | @count items
ja[0]: 1 項目
ja[1]: @count 項目

en: Browser
ja: ブラウザー

en: Installed
ja: インストール済み

en: Apply
ja: 適用

en: Values
ja: 値

en: Only files with the following extensions are allowed: %files-allowed.
ja: 次の拡張子のファイルのみが許可されます: %files-allowed

en: Invalid input
ja: 不正な入力

en: Select terms from vocabulary @voc
ja: ボキャブラリー @voc からタームを選択

en: Placeholder
ja: プレースホルダー

en: Image style
ja: 画像のスタイル

en: Edit media
ja: メディアを編集

en: Media browser
ja: メディアブラウザー

en: Add media
ja: メディアを追加

en: Asc
ja: 昇順

en: Display error message
ja: エラーメッセージを表示

[ctx: Sort order]
en: Numerical
ja: 数値

[ctx: Sort order]
en: Alphabetical
ja: コンテキスト内のアルファベット順：並び替え順

en: Master
ja: マスター

en: Media type
ja: メディアタイプ

en: Select media
ja: メディアを選択

en: Save and select
ja: 保存して選択

en: Leave blank for all. Otherwise, the first selected term will be the default instead of "Any".
ja: すべての場合は空白にします。それ以外の場合は、最初に選択された用語ではなく「任意」がデフォルトになります。

en: Delete media
ja: メディアを削除

en: Media name
ja: メディア名

en: Entity browser
ja: エンティティブラウザー

en: Remove @label
ja: @labelを削除

en: 1 item selected | @count items selected
ja[0]: 1 個のアイテムが選択されています
ja[1]: @count 個のアイテムが選択されています

en: Add @type via URL
ja: URLから@typeを追加

en: Allowed providers: @providers.
ja: 許可されたプロバイダー: @providers

en: Removing @label.
ja: @labelを削除しています。

en: The media item %label has been removed.
ja: メディアアイテム %label を削除しました。

en: The media item has been created but has not yet been saved. Fill in any required fields and save to add it to the media library. | The media items have been created but have not yet been saved. Fill in any required fields and save to add them to the media library.
ja[0]: メディアアイテムは作成されましたが、まだ保存されていません。必要なフィールドを入力して保存すると、メディアライブラリーに追加されます。
ja[1]: メディアアイテムは作成されましたが、まだ保存されていません。必要なフィールドを入力して保存すると、メディアライブラリーに追加されます。
