Media Directories (2.1.0-beta4) - en to fr translation catalogue (62 entries)

en: Image size
fr: Taille de l'image

en: Delete
fr: Supprimer

en: Value
fr: Valeur

en: Cancel
fr: Annuler

en: Remove
fr: Retirer

en: Taxonomy
fr: Taxonomie

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: - None -
fr: - Aucun(e) -

en: Name
fr: Nom

en: Save
fr: Enregistrer

en: Add
fr: Ajouter

en: Rename
fr: Renommer

en: All
fr: Tout

en: New folder
fr: Nouveau répertoire

en: Width
fr: Largeur

en: Height
fr: Hauteur

en: Media
fr: Média

en: Directory
fr: Répertoire

en: Uncategorized
fr: Non catégorisé

en: Sort by
fr: Trier par

en: Root
fr: Racine

en: 1 item | @count items
fr[0]: @count élement
fr[1]: @count éléments

en: Browser
fr: Navigateur

en: Installed
fr: Installé

en: ‹ Previous
fr: ‹ Précédent

en: Next ›
fr: Suivant ›

en: Apply
fr: Appliquer

en: Values
fr: Valeurs

en: Offset
fr: Décalage

en: Only files with the following extensions are allowed: %files-allowed.
fr: Seuls les fichiers se terminant par les extensions suivantes sont autorisés : %files-allowed.

en: Invalid input
fr: Saisie invalide

en: Select terms from vocabulary @voc
fr: Sélectionner les termes dans le vocabulaire @voc

en: Items per page
fr: Éléments par page

en: - All -
fr: - Tout -

en: Caches cleared.
fr: Les caches ont été vidés.

en: « First
fr: « Premier

en: Last »
fr: Dernier »

en: Image style
fr: Style d'image

en: Edit media
fr: Modifier le média

en: Media browser
fr: Navigateur de médias

en: Add media
fr: Ajouter un média

en: Display error message
fr: Afficher un message d'erreur

en: Select files
fr: Sélectionner des fichiers

[ctx: Sort order]
en: Numerical
fr: Numérique

[ctx: Sort order]
en: Alphabetical
fr: Alphabétique

en: Master
fr: Principal

en: Media type
fr: Type de média

en: Select media
fr: Choisir un média

en: Save and select
fr: Enregistrer et sélectionner

en: Custom dimensions
fr: Personnaliser les dimensions

en: Leave blank for all. Otherwise, the first selected term will be the default instead of "Any".
fr: Laisser vide pour tous. Sinon, le premier terme sélectionné sera la valeur par défaut à la place de "Tout".

en: Delete media
fr: Suppression de média

en: Media name
fr: Nom du média

en: Select entities
fr: Sélectionner les entités

en: Remove @label
fr: Retirer @label

en: 1 item selected | @count items selected
fr[0]: 1 élément sélectionné
fr[1]: @count éléments sélectionnés

en: Add @type via URL
fr: Ajouter @type via URL

en: Allowed providers: @providers.
fr: Fournisseurs autorisés : @providers.

en: Added media items
fr: Éléments de media ajoutés

en: Removing @label.
fr: Retirer @label.

en: The media item %label has been removed.
fr: L'élément de média %label a été retiré.

en: The media item has been created but has not yet been saved. Fill in any required fields and save to add it to the media library. | The media items have been created but have not yet been saved. Fill in any required fields and save to add them to the media library.
fr[0]: Le média a été créé mais n'est pas encore sauvegardé. Remplissez tous les champs obligatoires et enregistrez pour l'ajouter à la médiathèque.
fr[1]: Les médias ont été créés mais ne sont pas encore sauvegardés. Remplissez tous les champs obligatoires et enregistrez pour les ajouter à la médiathèque.
