Media entity (8.x-1.0-beta2) - en to id translation catalogue (59 entries)

en: Delete
id: Hapus

en: Operations
id: Operasi

en: Content
id: Konten

en: Type
id: Jenis

en: Author
id: Penulis

en: List
id: Daftar

en: Description
id: Deskripsi

en: Language
id: Bahasa

en: Name
id: Nama

en: True
id: Benar

en: View
id: Lihat

en: Updated
id: Diperbaharui

en: Created
id: Dibuat

en: Revision ID
id: ID revisi

en: Published
id: Dipublikasikan

en: Thumbnail
id: Miniatur

en: Now
id: Sekarang

en: Provider
id: Penyedia

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: Authoring information
id: Informasi penulisan

en: ago
id: yang lalu

en: Create new revision
id: Buat revisi baru

en: Changed
id: Berubah

en: Date created
id: Tanggal dibuat

en: ‹ Previous
id: ‹ Sebelumya

en: Next ›
id: Selanjutnya ›

en: Unpublished
id: Tidak dipublikasikan

en: Apply
id: Terapkan

en: Language code
id: Kode bahasa

en: Offset
id: Letak

en: Machine name
id: Nama mesin

en: Create @name
id: Kirim @name

en: No content available.
id: Tidak ada konten yang tersedia.

en: Bundle
id: Bundel

en: Revision information
id: Informasi revisi

en: Items per page
id: Jumlah item per halaman

en: - All -
id: - Semua -

en: Publishing status
id: Status penerbitan

en: « First
id: « Pertama

en: Last »
id: Terakhir »

en: Date changed
id: Tanggal diubah

en: Revision log message
id: Catatan revisi

en: Administer media
id: Mengelola media

en: View media
id: Lihat media

en: Add media
id: Tambah media

en: Linked to content
id: Ditautkan ke konten

en: Asc
id: Urutan turun

en: Create media
id: Buat media

en: Third party settings
id: Pengaturan komponen pihak ketiga

en: Briefly describe the changes you have made.
id: Jelaskan secara singkat perubahan yang telah Anda buat.

en: Revision timestamp
id: Revisi timestamp

en: Field map
id: Peta bidang

en: The time that the current revision was created.
id: Waktu dimana revisi terbaru dibuat.

en: The log entry explaining the changes in this revision.
id: Entri log menjelaskan perubahan dalam revisi ini.

en: Update any media
id: Memperbarui media apa pun

en: Delete media
id: Hapus media

en: Delete any media
id: Menghapus media apa pun

en: Media name
id: Nama media

en: Media revisions
id: Revisi media
