Media entity (8.x-1.2) - en to pt translation catalogue (56 entries)

en: Delete
pt: Eliminar

en: Content
pt: Conteúdo

en: Type
pt: Tipo

en: Author
pt: Autor

en: List
pt: Lista

en: Description
pt: Descrição

en: Edit
pt: Editar

en: Name
pt: Nome

en: Label
pt: Etiqueta

en: View
pt: Mostrar

en: Created
pt: Criado

en: Revision ID
pt: ID da revisão

en: Published
pt: Publicado

en: Publisher ID
pt: ID do editor

en: Thumbnail
pt: Miniatura

en: Now
pt: Agora

en: Authoring information
pt: Informação de autoria

en: Publishing options
pt: Opções de publicação

en: Create new revision
pt: Criar nova revisão

en: Changed
pt: Alterado

en: Date created
pt: Data de criação

en: Default options
pt: Opções predefinidas

en: Language code
pt: Código de idioma

en: Machine name
pt: Nome de máquina

en: Field mapping
pt: Mapear campo

en: Bundle
pt: Pacote

en: Language settings
pt: Definições de idioma

en: Publishing status
pt: Estado da publicação

en: Edit URL
pt: Editar URL

en: Date changed
pt: Data da alteração

en: Are you sure you want to delete this item? | Are you sure you want to delete these items?
pt[0]: Tem a certeza que deseja apagar este item?
pt[1]: Tem a certeza que deseja apagar estes itens?

en: Administer media
pt: Administrar media

en: View media
pt: Visualizar media

en: Add media
pt: Adicionar media

en: Linked to content
pt: Ligado ao contéudo

en: Save and publish
pt: Guardar e publicar

en: Create media
pt: Criar media

en: Revision timestamp
pt: Revisão do timestamp

en: Field map
pt: Mapa de campo

en: Save and keep published
pt: Guardar e manter publicado

en: Save and unpublish
pt: Guardar e despublicar

en: Save as unpublished
pt: Guardar como não publicado

en: Save and keep unpublished
pt: Guardar e manter como não publicado

en: The time that the current revision was created.
pt: A hora em que foi criada a revisão atual.

en: The log entry explaining the changes in this revision.
pt: A entrada de log explicando as alterações nesta revisão.

en: Whether a new revision should be created by default
pt: Se uma nova revisão deve ser criada por predefinição

en: Update any media
pt: Atualize qualquer media

en: Delete media
pt: Apagar media

en: Delete any media
pt: Remover qualquer media

en: Media name
pt: Nome do Media

en: Media revisions
pt: Revisões de media

en: Queue thumbnail downloads
pt: Transferir miniaturas em fila

en: Save media
pt: Guardar media

en: Thumbnail downloader
pt: Descarregador de miniatura

en: Publish media
pt: Publicar media

en: Unpublish media
pt: Despublicar media
