Media entity (8.x-1.7) - en to ja translation catalogue (85 entries)

en: Delete
ja: 削除

en: Content
ja: コンテンツ

en: Type
ja: タイプ

en: Author
ja: 投稿者

en: List
ja: リスト

en: Description
ja: 説明

en: Edit
ja: 編集

en: Name
ja: 名前

en: Label
ja: ラベル

en: View
ja: ビュー

en: Created
ja: 作成

en: Revision ID
ja: リビジョンID

en: Published
ja: 掲載

en: Publisher ID
ja: パブリッシャーID

en: Thumbnail
ja: サムネイル

en: Media
ja: メディア

en: Now
ja: 今

en: Authoring information
ja: 投稿の情報

en: Publishing options
ja: 掲載オプション

en: Create new revision
ja: 新しいリビジョンの作成

en: Changed
ja: 変更済

en: Date created
ja: 作成日時

en: Not published
ja: 非掲載

en: Default options
ja: デフォルトオプション

en: Language code
ja: 言語コード

en: Machine name
ja: システム内部名称

en: Field mapping
ja: フィールドマッピング

en: About
ja: アバウト

en: Bundle
ja: バンドル

en: Uses
ja: 機能

en: Language settings
ja: 言語の設定

en: Publishing status
ja: 掲載ステータス

en: Edit URL
ja: URLの編集

en: Date changed
ja: 更新日付

en: Are you sure you want to delete this item? | Are you sure you want to delete these items?
ja[0]: この記事を削除してよろしいですか？
ja[1]: これらの記事を削除してよろしいですか？

en: Image style
ja: 画像のスタイル

en: media
ja: メディア

en: Administer media
ja: メディアの管理

en: View media
ja: メディアを表示

en: Requires locale.module
ja: Locale モジュールが必要

en: Add media
ja: メディアを追加

en: Link image to
ja: 画像へのリンク

en: Linked to content
ja: コンテンツへリンクされている

en: Save and publish
ja: 保存して掲載

en: Create media
ja: メディアの作成

en: Third party settings
ja: サードパーティ設定

en: %type is used by 1 piece of content on your site. You can not remove this content type until you have removed all of the %type content. | %type is used by @count pieces of content on your site. You may not remove %type until you have removed all of the %type content.
ja[0]: サイト上で 1 件のコンテンツが %type を使用しています。%type のコンテンツをすべて削除するまでは、このコンテンツタイプを削除できません。
ja[1]: サイト上で @count 件のコンテンツが %type を使用しています。%type のコンテンツをすべて削除するまでは、%type を削除できません。

en: Revision timestamp
ja: リビジョンのタイムスタンプ

en: Save and keep published
ja: 保存して掲載のまま

en: Save and unpublish
ja: 保存して非掲載

en: Save as unpublished
ja: 非掲載で保存

en: Save and keep unpublished
ja: 非掲載のまま保存

en: The time that the current revision was created.
ja: 現在のリビジョンが作成された日時。

en: The log entry explaining the changes in this revision.
ja: このリビジョンでの変更点を説明するログエントリー。

en: Whether a new revision should be created by default
ja: 新しいリビジョンをデフォルトで作成するかどうか

en: Media bundle
ja: メディアバンドル

en: Media bundle name
ja: メディアバンドルの名前

en: The human-readable name of the media bundle.
ja: メディアバンドルの人間が判読可能な名前。

en: Media entity
ja: メディアエンティティ

en: Media bundles
ja: メディアバンドル

en: Update any media
ja: 任意のメディアを更新

en: Delete media
ja: メディアを削除

en: Delete any media
ja: 任意のメディアを削除

en: Edit %label media bundle
ja: メディアバンドル %label の編集

en: The human-readable name of this media bundle.
ja: このメディアバンドルの人間が判読可能な名前。

en: A unique machine-readable name for this media bundle.
ja: このメディアバンドルのマシンで判読可能な一意な名前。

en: Describe this media bundle. The text will be displayed on the <em>Add new media</em> page.
ja: このメディアバンドルの説明です。 このテキストは<em>新しいメディアを追加</ em>ページに表示されます。

en: Save media bundle
ja: メディアバンドルを保存

en: Delete media bundle
ja: メディアバンドルを削除

en: The media bundle %name has been updated.
ja: メディアバンドル %name は更新されました。

en: The media bundle %name has been added.
ja: メディアバンドル %name が追加されました。

en: The media bundle.
ja: メディアバンドル。

en: Media name
ja: メディア名

en: You do not have any media bundles that can be generated. <a href="@create-bundle">Go create a new media bundle</a>
ja: 生成できるメディアバンドルはありません。<a href="@create-bundle">新しいメディアバンドルを作成</a>

en: Media revisions
ja: メディアのリビジョン

en: Administer media bundles
ja: メディアバンドルの管理

en: Save media
ja: メディアを保存

en: Publish media
ja: メディアを掲載

en: Unpublish media
ja: メディアを非掲載

en: No media bundles available
ja: 利用可能なメディアバンドルがありません。

en: - Skip field -
ja: - フィールドをスキップ -

en: Add a new media
ja: 新しいメディアを追加

en: Manage media bundles.
ja: メディアバンドルの管理。

en: Find and manage media.
ja: メディアを検索し管理します。

en: Add a new media entity.
ja: 新しいメディアエンティティを追加します。
