Media entity dreambroker (2.0.0) - en to it translation catalogue (6 entries)

en: Width
it: Larghezza

en: Height
it: Altezza

en: Autoplay
it: Partenza automatica

en: The directory %directory does not exist.
it: La cartella %directory non esiste.

en: The directory %directory is not writable.
it: La directory %directory non è accessibile in scrittura.

en: An automated attempt to create this directory failed, possibly due to a permissions problem. To proceed with the installation, either create the directory and modify its permissions manually or ensure that the installer has the permissions to create it automatically. For more information, see INSTALL.txt or the <a href=":handbook_url">online handbook</a>.
it: Un tentativo automatico di creare questa cartella non è riuscito, probabilmente a causa di un problema di autorizzazioni. Per procedere con l'installazione, creare la cartella e modificare i permessi manualmente o in modo che l'installer abbia i permessi per crearla automaticamente. Per ulteriori informazioni, si veda il file INSTALL.txt o il <a href=":handbook_url">manuale on-line</a>.
