Media entity dreambroker (2.1.1) - en to pt translation catalogue (7 entries)

en: Width
pt: Largura

en: Height
pt: Altura

en: Autoplay
pt: Início automático

en: The directory %directory does not exist.
pt: O diretório %directory não existe.

en: The directory %directory is not writable.
pt: Não é possível escrever no diretório %directory.

en: Responsive
pt: Responsivo

en: An automated attempt to create this directory failed, possibly due to a permissions problem. To proceed with the installation, either create the directory and modify its permissions manually or ensure that the installer has the permissions to create it automatically. For more information, see INSTALL.txt or the <a href=":handbook_url">online handbook</a>.
pt: Uma tentativa automática de criar este diretório falhou, possivelmente devido a um problema de permissões. Para proceder com a instalação, crie o diretório e modifique as suas permissões manualmente ou certifique-se que o instalador tem as devidas permissões para o criar automaticamente. Para mais informações, consulte o ficheiro INSTALL.txt ou o <a href=":handbook_url">manual online</a>.
