Media entity facebook (3.0.0-beta3) - en to it translation catalogue (8 entries)

en: Add
it: Aggiungi

en: Width
it: Larghezza

en: Height
it: Altezza

en: Author Name
it: Nome dell'autore

en: The directory %directory does not exist.
it: La cartella %directory non esiste.

en: Add @type
it: Aggiungi @type

en: The directory %directory is not writable.
it: La directory %directory non è accessibile in scrittura.

en: An automated attempt to create this directory failed, possibly due to a permissions problem. To proceed with the installation, either create the directory and modify its permissions manually or ensure that the installer has the permissions to create it automatically. For more information, see INSTALL.txt or the <a href=":handbook_url">online handbook</a>.
it: Un tentativo automatico di creare questa cartella non è riuscito, probabilmente a causa di un problema di autorizzazioni. Per procedere con l'installazione, creare la cartella e modificare i permessi manualmente o in modo che l'installer abbia i permessi per crearla automaticamente. Per ulteriori informazioni, si veda il file INSTALL.txt o il <a href=":handbook_url">manuale on-line</a>.
