Google Photos Remote Media Entity (1.0.0) - en to fr translation catalogue (8 entries)

en: Width
fr: Largeur

en: Height
fr: Hauteur

en: Media
fr: Média

en: General
fr: Général

en: The directory %directory does not exist.
fr: Le répertoire %directory n'existe pas.

en: The directory %directory is not writable.
fr: Le répertoire %directory n'est pas accessible en écriture.

en: An automated attempt to create this directory failed, possibly due to a permissions problem. To proceed with the installation, either create the directory and modify its permissions manually or ensure that the installer has the permissions to create it automatically. For more information, see INSTALL.txt or the <a href=":handbook_url">online handbook</a>.
fr: Une tentative automatisée de création de ce répertoire a échoué, probablement en raison d'un problème de droits. Pour procéder à l'installation, créez le répertoire et modifiez ses autorisations manuellement ou faîtes en sorte que le programme d'installation dispose des droits pour la création automatique. Pour plus d'informations, consultez INSTALL.txt ou <a href=":handbook_url">le manuel en ligne</a>.

en: Base folder for thumbnails
fr: Dossier de base pour les vignettes
