Media Entity Remote Image (8.x-1.0-alpha1) - en to ja translation catalogue (11 entries)

en: Width
ja: 幅

en: Height
ja: 高さ

en: Media
ja: メディア

en: General
ja: 全般

en: The directory %directory does not exist.
ja: ディレクトリー %directory が存在しません。

en: Alt text
ja: 代替テキスト

en: External links only
ja: 外部リンクのみ

en: The directory %directory is not writable.
ja: ディレクトリー %directory が書き込み可能ではありません。

en: Remote image
ja: リモート画像

en: Allowed link type
ja: 許可するリンクタイプ

en: An automated attempt to create this directory failed, possibly due to a permissions problem. To proceed with the installation, either create the directory and modify its permissions manually or ensure that the installer has the permissions to create it automatically. For more information, see INSTALL.txt or the <a href=":handbook_url">online handbook</a>.
ja: 自動的にこのディレクトリーを作ろうとしましたが、失敗しました。おそらく権限設定の問題と思われます。インストールを続行するには、手動でディレクトリーを作成し権限設定を行うか、インストーラーが自動的に作成できる権限があるかを確認する必要があります。詳細は、<a href=":handbook_url">オンラインハンドブック</a>の INSTALL.txt をご覧ください。
