Media Folder Management (1.0.0-rc1) - en to it translation catalogue (52 entries)

en: Status
it: Stato

en: Delete
it: Elimina

en: Operations
it: Operazioni

en: Type
it: Tipo

en: Author
it: Autore

en: List
it: Elenco

en: Description
it: Descrizione

en: Edit
it: Modifica

en: Name
it: Nome

en: Save
it: Salva

en: View
it: Visualizza

en: Updated
it: Aggiornato

en: Create
it: Crea

en: Active
it: Attivo

en: Published
it: Pubblicato

en: Revisions
it: Revisioni

en: Authored by
it: Creato da

en: Configuration
it: Configurazione

en: Role
it: Ruolo

en: Authored on
it: Creato il

en: Upload file
it: Caricamento del file

en: Publishing options
it: Opzioni di pubblicazione

en: Create new revision
it: Crea una nuova revisione

en: Revert
it: Ripristina

en: Revisions for %title
it: Revisioni per %title

en: Revision
it: Revisione

en: Permissions
it: Permessi

en: Changed
it: Modificato

en: Revision of %title from %date
it: Revisione di %title del %date

en: Unpublished
it: Non pubblicato

en: Default options
it: Opzioni predefinite

en: Upload File
it: Carica file

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
it: Sei sicuro di voler ripristinare la revisione da %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
it: Sei sicuro di voler eliminare la revisione da %revision-date?

en: Installation
it: Installazione

en: @type: deleted %title revision %revision.
it: @type: eliminata la revisione %revision di %title.

en: Unlocked
it: Sbloccato

en: Locked
it: Bloccato

en: About
it: Informazioni

en: folder
it: cartella

en: Copy of the revision from %date.
it: Copia della revisione del %date.

en: @type: reverted %title revision %revision.
it: @type: ripristinata revisione %revision del contenuto %title.

en: Revert to earlier revision
it: Riporta ad una versione precedente

en: Delete earlier revision
it: Eliminata una revisione precedente

en: Lock
it: Bloccare

en: Current revision
it: Revisione attuale

en: Dependencies
it: Dipendenze

en: Are you sure you want to delete this item? | Are you sure you want to delete these items?
it[0]: Si vuole davvero eliminare questo elemento?
it[1]: Si vogliono davvero eliminare questi elementi?

en: Revision log message
it: Messaggio di revisione per il log

en: Unlock
it: Sbloccare

en: Briefly describe the changes you have made.
it: Descrivere brevemente le modifiche apportate.

en: @date by @username
it: @date da @username
