Media Folder Management (1.0.0-rc2) - en to pt translation catalogue (71 entries)

en: Delete
pt: Apagar

en: Operations
pt: Operações

en: Type
pt: Tipo

en: Author
pt: Autor

en: List
pt: Lista

en: Description
pt: Descrição

en: Edit
pt: Editar

en: Name
pt: Nome

en: Save
pt: Salvar

en: View
pt: Ver

en: Updated
pt: Atualizado

en: file
pt: arquivo

en: Create
pt: Criar

en: Active
pt: Ativo

en: New folder
pt: Nova pasta

en: Delete folder
pt: Apagar pasta

en: Published
pt: Publicado

en: Revisions
pt: Revisões

en: items
pt: itens

en: Authored by
pt: Escrito por

en: Media
pt: Mídia

en: An error occurred
pt: Ocorreu um erro

en: List view
pt: Visualização em lista

en: Configuration
pt: Configurações

en: Role
pt: Papel

en: Authored on
pt: Escrito em

en: Root
pt: Raiz

en: Upload file
pt: Enviar arquivo

en: Publishing options
pt: Opções de publicação

en: Create new revision
pt: Criar nova revisão

en: Revert
pt: Reverter

en: Revisions for %title
pt: Revisões para %title

en: Revision
pt: Revisão

en: Permissions
pt: Permissões

en: Changed
pt: Alterado

en: Revision of %title from %date
pt: Revisão de %title de %date

en: Unpublished
pt: Não publicado

en: Default options
pt: Opções padrão

en: Upload File
pt: Enviar Arquivo

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
pt: Você tem certeza que deseja reverter para a revisão de %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
pt: Você tem certeza que deseja apagar a revisão de %revision-date?

en: Installation
pt: Instalação

en: @type: deleted %title revision %revision.
pt: @type: apagada a revisão %revision de %title.

en: Manage folders
pt: Gerenciar pastas

en: Locked
pt: Bloqueado

en: About
pt: Sobre

en: Parent folder
pt: Pasta anterior

en: folder
pt: pasta

en: Copy of the revision from %date.
pt: Copiar da revisão de %date.

en: @type: reverted %title revision %revision.
pt: @type: %title revertido para a revisão %revision.

en: Revert to earlier revision
pt: Reverter para a versão anterior

en: Delete earlier revision
pt: Apagar versão mais antiga

en: Lock
pt: Travar

en: Current revision
pt: Revisão atual

en: Dependencies
pt: Dependências

en: Are you sure you want to delete this item? | Are you sure you want to delete these items?
pt[0]: Você tem certeza que quer apagar este item?
pt[1]: Você tem certeza que quer apagar estes itens?

en: Revision log message
pt: Mensagem de registro de alterações

en: Unlock
pt: Desbloquear

en: Copy to clipboard
pt: Copiar para a área de transferência (clipboard)

en: Briefly describe the changes you have made.
pt: Descreva resumidamente as mudanças feitas.

en: @date by @username
pt: @date por @username

en: @label (Original translation) - <em>The following translations will be deleted:</em>
pt: @label (Tradução original) - <em>As seguintes traduções podem ser apagadas:</em>

en: Set as current revision
pt: Configurar como revisão atual

en: The user ID of the author.
pt: O ID do usuário do autor.

en: Edit %type_label @label
pt: Editar %type_label @label

en: @type %label has been created.
pt: @type %label foi criado.

en: @type %label has been updated.
pt: @type %label foi atualizado.

en: @type: added %label.
pt: @type: adicionado %label.

en: @type: updated %label.
pt: @type: atualizado %label.

en: @language_name revisions for %title
pt: @language_name revisões para %title

en: No permissions found.
pt: Nenhuma permissão encontrada.
