Media Folder Management (1.0.0-rc3) - en to id translation catalogue (68 entries)

en: Images
id: Gambar

en: Delete
id: Hapus

en: Operations
id: Operasi

en: Type
id: Jenis

en: Author
id: Penulis

en: List
id: Daftar

en: Remove
id: Hapus

en: Description
id: Deskripsi

en: Weight
id: Bobot

en: Name
id: Nama

en: Save
id: Simpan

en: View
id: Lihat

en: Updated
id: Diperbaharui

en: Create
id: Buat

en: Active
id: Aktif

en: Published
id: Dipublikasikan

en: Revisions
id: Revisi

en: items
id: item

en: Authored by
id: Ditulis oleh

en: Width
id: Lebar

en: Height
id: Tinggi

en: Table
id: Tabel

en: Configuration
id: Konfigurasi

en: Other
id: Lainnya

en: Role
id: Peran

en: Authored on
id: Ditulis pada

en: Root
id: Akar utama

en: Add file
id: Tambahkan berkas

en: Publishing options
id: Opsi penerbitan

en: Create new revision
id: Buat revisi baru

en: Revert
id: Kembali

en: Revisions for %title
id: Revisi untuk %title

en: Revision
id: Revisi

en: Permissions
id: Kewenangan

en: Changed
id: Berubah

en: Revision of %title from %date
id: Revisi dari %title pada %date

en: Unpublished
id: Tidak dipublikasikan

en: Default options
id: Opsi bawaan

en: Autoplay
id: Putar otomatis

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
id: Anda yakin ingin mengembalikan ke revisi %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
id: Anda yakin ingin menghapus revisi %revision-date?

en: Installation
id: Pemasangan

en: @type: deleted %title revision %revision.
id: @type: menghapus %title revisi %revision.

en: Locked
id: Dikunci

en: About
id: Tentang

en: Copy of the revision from %date.
id: Salinan revisi dari %date.

en: @type: reverted %title revision %revision.
id: @type: mengembalikan %title ke revisi %revision.

en: Revert to earlier revision
id: Kembalikan ke versi sebelumnya

en: Delete earlier revision
id: Hapus versi sebelumnya

en: Lock
id: Kunci

en: Current revision
id: Revisi saat ini

en: Dependencies
id: Dependensi

en: Are you sure you want to delete this item? | Are you sure you want to delete these items?
id[0]: Anda yakin ingin menghapus item ini?
id[1]: Anda yakin ingin menghapus item-item ini?

en: Revision log message
id: Catatan revisi

en: Unlock
id: Membuka

en: @name field is required.
id: @name field dibutuhkan.

en: @label has been removed.
id: @label telah dihapus.

en: Remove media
id: Menghapus media

en: Briefly describe the changes you have made.
id: Jelaskan secara singkat perubahan yang telah Anda buat.

en: Muted
id: Meredam

en: @date by @username
id: @date oleh @username

en: Set as current revision
id: Tetapkan sebagai revisi saat ini

en: The user ID of the author.
id: ID pengguna dari penulis.

en: @type %label has been created.
id: @type %label telah dibuat.

en: @type %label has been updated.
id: @type %label telah diperbarui.

en: @type: added %label.
id: @type: %label ditambahkan.

en: @type: updated %label.
id: @type: %label diperbarui.

en: Show media item weights
id: Tampilkan bobot media
