Media Folder Management (1.0.0-rc4) - en to fr translation catalogue (114 entries)

en: Status
fr: État

en: Delete
fr: Supprimer

en: Operations
fr: Actions

en: Author
fr: Auteur

en: List
fr: Lister

en: Remove
fr: Retirer

en: File
fr: Fichier

en: Edit
fr: Modifier

en: Size
fr: Taille

en: Weight
fr: Poids

en: Name
fr: Nom

en: Save
fr: Enregistrer

en: View
fr: Voir

en: Updated
fr: Mis à jour

en: file
fr: fichier

en: Create
fr: Créer

en: Active
fr: Actif

en: Off
fr: Désactivé

en: New folder
fr: Nouveau répertoire

en: Delete folder
fr: Supprimer le répertoire

en: Published
fr: Publié

en: Revisions
fr: Versions

en: items
fr: éléments

en: Authored by
fr: Écrit par

en: Width
fr: Largeur

en: Height
fr: Hauteur

en: Media
fr: Média

en: Owner
fr: Propriétaire

en: An error occurred
fr: Une erreur s'est produite

en: Table
fr: Tableau

en: List view
fr: Vue Liste

en: Other
fr: Autre

en: Loop
fr: Boucle

en: Role
fr: Rôle

en: Order
fr: Ordre

en: Folders
fr: Dossiers

en: Folder
fr: Répertoire

en: Sort by
fr: Trier par

en: Authored on
fr: Écrit le

en: Root
fr: Racine

en: Upload file
fr: Transférer le fichier

en: Add file
fr: Ajouter un fichier

en: Publishing options
fr: Options de publication

en: Create new revision
fr: Créer une nouvelle version

en: Controls
fr: Contrôles

en: Revert
fr: Rétablir

en: Revisions for %title
fr: Versions de %title

en: Revision
fr: Version

en: Permissions
fr: Droits

en: Changed
fr: Modifié

en: Revision of %title from %date
fr: Version de %title du %date

en: Unpublished
fr: Non publié

en: Default options
fr: Options par défaut

en: Upload File
fr: Transférer le Fichier

en: Grid
fr: Grille

en: Autoplay
fr: Lecture automatique

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir rétablir la version du %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer la version du %revision-date ?

en: @type: deleted %title revision %revision.
fr: @type : "%title" - version "%revision" supprimée.

en: Manage folders
fr: Gérer les répertoires

en: Unlocked
fr: Déverrouillé

en: Locked
fr: Verrouillé

en: About
fr: À propos

en: Credits
fr: Crédits

en: Show navigation
fr: Montrer la navigation

en: Audio files
fr: Fichiers audio

en: Videos
fr: Vidéos

en: Edit file
fr: Modifier le fichier

en: No results
fr: Aucun résultat

en: folder
fr: dossier

en: Copy of the revision from %date.
fr: Copie de la version du %date.

en: @type: reverted %title revision %revision.
fr: @type : la version %revision de %title a été rétablie.

en: Revert to earlier revision
fr: Rétablir une version antérieure

en: Delete earlier revision
fr: Supprimer une version antérieure

en: Lock
fr: Verrouiller

en: Current revision
fr: Version actuelle

en: Image files
fr: Fichiers image

en: Dependencies
fr: Dépendances

en: Are you sure you want to delete this item? | Are you sure you want to delete these items?
fr[0]: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer cet élément ?
fr[1]: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer ces éléments ?

en: Revision log message
fr: Message du journal de version

en: Unlock
fr: Déverrouiller

en: Default View Mode
fr: Mode d'affichage par défaut

en: @name field is required.
fr: Le champ @name est requis.

en: View Mode
fr: Mode d'affichage

en: @label has been removed.
fr: @label a été supprimé.

en: View mode: @mode
fr: Mode d'affichage : @mode

en: Remove media
fr: Supprimer le média

en: Set Cookie
fr: Définir le cookie

en: Briefly describe the changes you have made.
fr: Décrire brièvement les modifications apportées.

en: Muted
fr: Muet

en: @date by @username
fr: @date par @username

en: @label (Original translation) - <em>The following translations will be deleted:</em>
fr: @label (Traduction originelle) - <em>Les traductions suivantes seront supprimées:</em>

en: Set as current revision
fr: Définir comme version actuelle

en: The user ID of the author.
fr: L'identifiant (ID) de l'auteur.

en: Edit %type_label @label
fr: Modifier %type_label @label

en: @type %label has been created.
fr: @type %label a été créé.

en: @type %label has been updated.
fr: @type %label a été mis à jour.

en: @type: added %label.
fr: @type : %label ajouté.

en: @type: updated %label.
fr: @type : %label mis à jour.

en: Insert selected
fr: Insérer l'élément sélectionné

en: %title has been reverted to the revision from %revision-date.
fr: %title a été rétabli à la révision du %revision-date.

en: Update widget
fr: Mettre à jour le widget

en: Only one item can be selected. | Only @count items can be selected.
fr[0]: Seul un élément peut être sélectionné.
fr[1]: Seuls @count éléments peuvent être sélectionnés.

en: Remove @label
fr: Retirer @label

en: Removing @label.
fr: Retirer @label.

en: There are no allowed media types configured for this field. Edit the field settings to select the allowed media types.
fr: Aucun type de média autorisé n'est configuré pour ce champ. Veuillez modifier les paramètres de champ pour sélectionner les types de média autorisés.

en: There are no allowed media types configured for this field. <a href=":url">Edit the field settings</a> to select the allowed media types.
fr: Aucun type de media autorisé n'est configuré pour ce champ. <a href=":url">Modifiez les propriétés du champ</a> pour sélectionner les types de media autorisés.

en: Adding selection.
fr: Ajout de la sélection.

en: Media has been removed.
fr: Le média a été supprimé.

en: You do not have permission to view @item_label.
fr: Vous ne disposez pas des droits pour voir @item_label.

en: Removing media.
fr: Suppression du média.

en: There are no allowed media types configured for this field. Contact the site administrator.
fr: La configuration des types de média autorisés est manquante. Contacter la personne qui gère le site.

en: @language_name revisions for %title
fr: Version en @language_name pour %title

en: No permissions found.
fr: Aucune permission trouvée.
