Media Folders (1.0.0-rc3) - en to pt translation catalogue (123 entries)

en: Images
pt: Imagens

en: Delete
pt: Eliminar

en: Type
pt: Tipo

en: List
pt: Lista

en: Remove
pt: Remover

en: Description
pt: Descrição

en: File
pt: Ficheiro

en: Edit
pt: Editar

en: Date
pt: Data

en: Size
pt: Tamanho

en: Weight
pt: Peso

en: Name
pt: Nome

en: Save
pt: Guardar

en: Format
pt: Formato

en: Audio
pt: Áudio

en: file
pt: ficheiro

en: New folder
pt: Nova pasta

en: Delete folder
pt: Eliminar pasta

en: Width
pt: Largura

en: Height
pt: Altura

en: An error occurred
pt: Ocorreu um erro

en: List view
pt: Exibição de lista

en: Configuration
pt: Configuração

en: Loop
pt: Ciclo

en: Order
pt: Ordem

en: Folders
pt: Pastas

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: Root
pt: Raiz

en: Controls
pt: Controlos

en: Grid
pt: Grelha

en: Autoplay
pt: Início automático

en: Installation
pt: Instalação

en: Manage folders
pt: Gerir pastas

en: About
pt: Sobre

en: Credits
pt: Créditos

en: Show navigation
pt: Mostrar navegação

en: Videos
pt: Vídeos

en: Parent folder
pt: Pasta acima

en: No results
pt: Sem resultados

en: folder
pt: pasta

en: Dependencies
pt: Dependências

en: Upload files
pt: Carregar ficheiros

en: Edit media
pt: Editar media

en: Copy to clipboard
pt: Copiar para a área de transferência

en: Add media
pt: Adicionar media

en: Default View Mode
pt: Modo de visualização por defeito

en: @name field is required.
pt: O campo @name é obrigatório.

en: View Mode
pt: Modo de visualização

en: @label has been removed.
pt: @label foi removido.

en: View mode: @mode
pt: Modo de visualização: @mode

en: Remove media
pt: Remover media

en: Set Cookie
pt: Definir cookie

en: Upload Files
pt: Carregar ficheiros

en: Edit folder
pt: Editar pasta

en: Default Order
pt: Ordem por defeito

en: Media Folder
pt: Pasta de Media

en: Muted
pt: Silenciado

en: Date ascending
pt: Data ascendente

en: Date descending
pt: Data descendente

en: Delete media
pt: Apagar media

en: Media revisions
pt: Revisões de media

en: Show search form
pt: Mostrar formulário de pesquisa

en: Insert selected
pt: Inserir selecionado

en: Show media item weights
pt: Mostrar pesos dos itens de media

en: The maximum number of media items have been selected.
pt: O número máximo de itens de media foi selecionado.

en: Update widget
pt: Atualizar widget

en: One media item remaining. | @count media items remaining.
pt[0]: Um item de media restante.
pt[1]: @count itens de media restantes.

en: Only one item can be selected. | Only @count items can be selected.
pt[0]: Apenas um item pode ser selecionado.
pt[1]: Apenas itens @count podem ser selecionados.

en: Remove @label
pt: Remover @label

en: Add or select media
pt: Adicionar ou selecionar media

en: No media items are selected.
pt: Nenhum item de media foi selecionado.

en: Removing @label.
pt: Removendo @label.

en: There are no allowed media types configured for this field. Edit the field settings to select the allowed media types.
pt: Não há tipos de media permitidos configurados para este campo. Edite as configurações do campo para selecionar os tipos de media permitidos.

en: There are no allowed media types configured for this field. <a href=":url">Edit the field settings</a> to select the allowed media types.
pt: Não há tipos de media permitidos configurados para este campo. <a href=":url">Edite as configurações do campo</a> para selecionar os tipos de media permitidos.

en: The ID of the taxonomy term.
pt: O ID do termo de taxonomia
    .

en: Adding selection.
pt: Adicionando seleção.

en: Media folders
pt: Pastas de Media

en: Media has been removed.
pt: A media foi removida.

en: You do not have permission to view @item_label.
pt: Não tem permissão para visualizar @item_label.

en: Removing media.
pt: Remoção de media.

en: <a href="https://www.drupal.org/documentation/install/modules-themes/modules-8">Normal module installation procedure</a>.
pt: <a href="https://www.drupal.org/documentation/install/modules-themes/modules-8">Procedimento de instalação normal de módulo</a>.

en: There are no allowed media types configured for this field. Contact the site administrator.
pt: Não existem tipos de media permitidos configurados para este campo. Contacte o administrador do site.

en: Other files
pt: Outros ficheiros

en: Move Into
pt: Mover para

en: Media folder Configuration
pt: Configuração das pastas de Media

en: Folder view
pt: Visualização por pastas

en: Alphabetic ascending
pt: Ordem alfabética ascendente

en: Alphabetic descending
pt: Ordem alfabética descendente

en: Drop your file here!
pt: Deixe aqui o seu ficheiro!

en: Folder @folder moved!
pt: Pasta @folder movida!

en: File @filename moved!
pt: Ficheiro @filename movido!

en: The following sub folders will also be deleted
pt: As seguintes subpastas serão também eliminadas

en: Do you want to delete folder @name?
pt: Pretende eliminar a pasta @name?

en: Search folder
pt: Pesquisar na pasta

en: Empty Folder
pt: Pasta vazia

en: There is already one folder with the same name!
pt: Já existe uma pasta com o mesmo nome!

en: There is already one file with the same name!
pt: Já existe um ficheiro com o mesmo nome!

en: There is already one folder with the same name! (@folder)
pt: Já existe uma pasta com o mesmo nome! (@folder)

en: Media Folders
pt: Pastas de Media

en: Formatted link
pt: Link formatado

en: Simple link
pt: Link simples

en: Image: @style
pt: Imagem: @style

en: Image: Original
pt: Imagem: Original

en: Other: @format
pt: Outro: @format

en: Allows you to select items from the file explorer.
pt: Permite selecionar itens do explorador de ficheiros.

en: The file "@label" is not of an accepted type. Allowed types: @types
pt: O ficheiro "@label" não é de um tipo aceite. Tipos permitidos: @types

en: Added one file. | Added @count files.
pt[0]: Adicionado um ficheiro.
pt[1]: Adicionados @count ficheiros.

en: items selected
pt: itens selecionados

en: Show file item weights
pt: Mostrar pesos dos itens do ficheiro

en: Hide file item weights
pt: Ocultar pesos de itens de ficheiro

en: Can not move folder inside itself!
pt: Não é possível mover a pasta dentro dela própria!

en: File not allowed!
pt: Ficheiro não permitido!

en: Media Folders | @element
pt: Pastas de Media | @element

en: The following files will moved to root
pt: Os seguintes ficheiros serão movidos para a raiz

en: View order: @order
pt: Ordem da visualização: @order

en: This module provides a better UI for managing and selecting Media entities in a folder structure.
pt: Este módulo fornece uma melhor interface de utilizador para gerir e selecionar entidades de media numa estrutura de pastas.

en: Go to "/admin/config/media-folders".
pt: Ir a "/admin/config/media-folders".

en: Access the media folders configuration
pt: Aceda à configuração das pastas de media

en: Media detail
pt: Detalhe de media

en: Files uploaded
pt: Ficheiros carregados

en: Opening media folders.
pt: A abrir pastas de media.

en: Media folders configuration
pt: Configuração de pastas de media.

en: Disable ckeditor plugin
pt: Desativar o plugin ckeditor
