Media Folders (1.0.0-rc7) - en to pt translation catalogue (74 entries)

en: Images
pt: Imagens

en: Delete
pt: Apagar

en: Type
pt: Tipo

en: List
pt: Lista

en: Remove
pt: Remover

en: Description
pt: Descrição

en: File
pt: Arquivo

en: Edit
pt: Editar

en: Date
pt: Data

en: Size
pt: Tamanho

en: Weight
pt: Peso

en: Name
pt: Nome

en: Save
pt: Salvar

en: Format
pt: Formato

en: Audio
pt: Áudio

en: file
pt: arquivo

en: New folder
pt: Nova pasta

en: Delete folder
pt: Apagar pasta

en: Location
pt: Localização

en: Revisions
pt: Revisões

en: items
pt: itens

en: Width
pt: Largura

en: Height
pt: Altura

en: Media
pt: Mídia

en: An error occurred
pt: Ocorreu um erro

en: List view
pt: Visualização em lista

en: Configuration
pt: Configurações

en: Loop
pt: Laço

en: Order
pt: Pedido

en: Folders
pt: Pastas

en: Folder
pt: Pasta

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: Root
pt: Raiz

en: settings page
pt: página de configurações

en: Search results
pt: Resultados da busca

en: Controls
pt: Controles

en: Grid
pt: Grade

en: Autoplay
pt: Tocar automaticamente

en: Installation
pt: Instalação

en: Manage folders
pt: Gerenciar pastas

en: About
pt: Sobre

en: Videos
pt: Vídeos

en: Parent folder
pt: Pasta anterior

en: No results
pt: Nenhum resultado

en: folder
pt: pasta

en: Upload files
pt: Carregar arquivos

en: Edit media
pt: Editar mídia

en: Copy to clipboard
pt: Copiar para a área de transferência (clipboard)

en: Add media
pt: Adicionar mídia

en: @name field is required.
pt: O campo @name é obrigatório.

en: @label has been removed.
pt: @label foi removido.

en: View mode: @mode
pt: Modo de visualização: @mode

en: Remove media
pt: Remover mídia

en: Muted
pt: Silenciado

en: Delete media
pt: Apagar mídia

en: Media revisions
pt: Revisões de mídia

en: Insert selected
pt: Inserir selecionado(s)

en: Show media item weights
pt: Mostrar pesos dos itens de mídia

en: Hide media item weights
pt: Esconder pesos dos itens de mídia

en: The maximum number of media items have been selected.
pt: O número máximo de itens de mídia foi selecionado.

en: Update widget
pt: Atualizar widget

en: One media item remaining. | @count media items remaining.
pt[0]: Um item de mídia restante.
pt[1]: @count itens de mídia restantes.

en: Only one item can be selected. | Only @count items can be selected.
pt[0]: Apenas um item pode ser selecionado.
pt[1]: Somente @count itens podem ser selecionados.

en: Remove @label
pt: Remover @label

en: Add or select media
pt: Adicionar ou selecionar mídia

en: No media items are selected.
pt: Nenhum item de mídia foi selecionado.

en: Removing @label.
pt: Removendo @label.

en: There are no allowed media types configured for this field. Edit the field settings to select the allowed media types.
pt: Não existem tipos de mídia permitidos configurados para este campo. Edite as configurações do campo para selecionar os tipos de mídia permitidos.

en: There are no allowed media types configured for this field. <a href=":url">Edit the field settings</a> to select the allowed media types.
pt: Não existem tipos de mídia permitidos configurados para este campo. <a href=":url">Edite as configurações do campo</a> para selecionar os tipos de mídia permitidos.

en: Adding selection.
pt: Adicionando seleção.

en: Media has been removed.
pt: A mídia foi removida.

en: You do not have permission to view @item_label.
pt: Você não tem permissão para visualizar @item_label.

en: Removing media.
pt: Removendo mídia.

en: There are no allowed media types configured for this field. Contact the site administrator.
pt: Não há tipos de mídia permitidos configurados para este campo. Entre em contato com o administrador do site.
