Medium (8.x-1.0-alpha1) - en to uk translation catalogue (41 entries)

en: Delete
uk: Видалити

en: Cancel
uk: Скасувати

en: Description
uk: Опис

en: Quote
uk: Цитувати

en: Link
uk: Посилання

en: Image
uk: Зображення

en: Settings
uk: Налаштування

en: Name
uk: Назва (ім'я)

en: URL
uk: URL-адреса

en: Text
uk: Текст

en: OK
uk: Гаразд

en: Demo
uk: Демо

en: Medium
uk: Середній

en: Code
uk: Код

en: Close
uk: Закрити

en: Browse
uk: Огляд

en: Delay
uk: Затримка

en: The changes have been saved.
uk: Зміни були успішно збережені.

en: Undo
uk: Скасувати

en: Available editors
uk: Доступні редактори

en: Duplicate
uk: Продублювати

en: Bold
uk: Напівжирний

en: Redo
uk: Повторити

en: Italic
uk: Курсив

en: Add editor
uk: Додати особу із правом редагування

en: Underline
uk: Підкреслений

en: Editors
uk: Редактори

en: Width x Height
uk: Ширина х Висота

en: Toolbar
uk: Панель інструментів

en: Are you sure you want to delete the editor %name?
uk: Ви дійсно бажаєте видалити редактор %name?

en: Delete editor
uk: Стерти редактор

en: label
uk: мітка

en: Numbered list
uk: Нумерований список

en: Text format
uk: Текстовий формат

en: Alternative text
uk: Альтернативний текст

en: Content authoring
uk: Створення матеріалів

en: Strikethrough
uk: Перекреслений

en: Use the default
uk: Використовувати базову

en: Toolbar configuration
uk: Конфігурація панелі інструментів

en: Active toolbar
uk: Активна панель інструментів

en: Toolbar item
uk: Елемент панелі інструментів
