Memcache API and Integration (8.x-2.3) - en to hu translation catalogue (56 entries)

en: Value
hu: Érték

en: Totals
hu: Végösszeg

en: Size
hu: Méret

en: Time
hu: Idő

en: key
hu: kulcs

en: n/a
hu: n. a.

en: status
hu: állapot

en: Property
hu: Tulajdonság

en: Expire
hu: Lejár

en: Sets
hu: Írások

en: Gets
hu: Olvasások

en: operation
hu: művelet

en: Uptime
hu: Üzemidő

en: High performance integration with memcache.
hu: Nagy teljesítmény integrálása a <em>Memcache</em> segítségével.

en: Show memcache statistics at the bottom of each page
hu: A <em>Memcache</em> statisztikák megjelenítése minden oldal alján.

en: These statistics will be visible to users with the 'access memcache statistics' permission.
hu: Ezek a statisztikák láthatóak lesznek a „memcache statisztikák elérése” jogosultsággal rendelkező felhasználók számára.

en: Memcache statistics
hu: Memcache statisztikák

en: Adds a User Interface to monitor the Memcache for this site.
hu: Egy felhasználói felületet ad a webhelyen a <em>Memcache</em> megfigyeléséhez.

en: Performance and scalability
hu: Teljesítmény és méretezhetőség

en: Memcache Statistics
hu: Memcache statisztikák

en: Access memcache statistics
hu: <em>Memcache</em> statisztikák elérése

en: Connections
hu: Kapcsolatok

en: Extensions not available
hu: PHP-kiterjesztések nem elérhetőek

en: Either the <a href="http://php.net/manual/en/book.memcache.php">memcache</a> or <a href="http://php.net/manual/en/book.memcached.php">memcached</a> extensions must be installed in order to use memcache integration.
hu: A memcache-integráció használatához vagy a <a href="http://php.net/manual/en/book.memcache.php">memcache</a>, vagy pedig a <a href="http://php.net/manual/en/book.memcached.php">memcached</a> PHP-kiterjesztések egyikének telepítve kell lennie.

en: Memcache version
hu: Memcache verzió

en: Memcached version
hu: Memcached verzió

en: Counters
hu: Számlálók

en: Transferred
hu: Átvitt

en: Per-connection average
hu: Kapcsolatonkénti átlag

en: Available memory
hu: Elérhető memória

en: Evictions
hu: „Eviction”-ök

en: infinite
hu: végtelen

en: in @time
hu: @time idő alatt

en: View statistics for all configured memcache servers.
hu: Az összes használatban lévő memcache-kiszolgáló statisztikájának megtekintése.

en: Access cachedump of memcache slab
hu: Hozzáférés a memcache „slab” gyorsítótár mentéséhez

en: No @type statistics for this bin.
hu: Nincs @type statisztika ehhez a tárolóhoz.

en: total ms
hu: ms összesen

en: total hits
hu: találat összesen

en: total misses
hu: tévesztés összesen

en: bin
hu: tároló

en: Show memcache statistics at the bottom of each page.
hu: Memcache statisztikák mutatása minden oldal alján.

en: Memcache Admin Settings
hu: <em>Memcache</em> adminisztratív beállítások

en: Memcache Statistics - Bin
hu: Memcache statisztikák – Tároló

en: Memcache Statistics - Server
hu: Memcache statisztikák – Kiszolgáló

en: Memcache Statistics - Type
hu: Memcache statisztikák – Típus

en: Failed to connect to server at :address.
hu: :address szerverhez nem lehet kapcsolódni.

en: v@version running @uptime
hu: v@version futásideje: @uptime

en: @current open of @total total
hu: @current nyitva összesen ennyiből: @total

en: @average/s; @set sets (@sets%) of @total commands
hu: @average/mp; @set írás (@sets%) összesen @total parancs közül

en: @average/s; @total gets (@gets%); @hit hits (@percent_hit%) @miss misses (@percent_miss%)
hu: @average/mp; @total olvasás (@gets%); @hit találat (@percent_hit%) @miss tévesztés (@percent_miss%)

en: @incr increments, @decr decrements
hu: Növekedés: @incr, csökkenés: @decr

en: @to:@from (@written% to cache)
hu: @to:@from (@written% gyorsítótárba írva)

en: @read in @get gets; @write in @set sets
hu: @read @get „get” alatt; @write @set „set” alatt

en: @available (@percent%) of @total
hu: @available (@percent%) összesen ennyiből: @total

en: Memcache Statistics - Slab Cache
hu: Memcache statisztikák – „Slab” gyorsítótár

en: Slab @slab
hu: @slab „slab”
