Menu block (8.x-1.0) - en to ja translation catalogue (17 entries)

en: Advanced options
ja: 高度なオプション

en: Menu Block
ja: メニューブロック

en: Unlimited
ja: 無制限

en: Menus
ja: メニュー

en: Menu block
ja: メニューブロック

en: Starting level
ja: 開始階層

en: Fixed parent item
ja: 親項目を固定

en: Maximum number of levels
ja: 最大レベル数

en: Menu levels
ja: メニューの階層

en: Initial menu level
ja: 初期のメニュー階層

en: The menu will only be visible if the menu item for the current page is at or below the selected starting level. Select level 1 to always keep this menu visible.
ja: 現在のページのメニューアイテムが選択した開始階層以下の場合にだけ、メニューが表示されます。階層に 1 を選択すると、常にこのメニューが表示されます。

en: Maximum number of menu levels to display
ja: 表示するメニューの最大レベル数

en: The maximum number of menu levels to show, starting from the initial menu level. For example: with an initial level 2 and a maximum number of 3, menu levels 2, 3 and 4 can be displayed.
ja: 表示するメニュー階層の最大数で、最初のメニューの階層から始まります。例: 最初の階層が 2 で最大数が 3 の場合は、メニュー階層 2 および 3、4 が表示されます。

en: Expand all menu links
ja: すべてのメニューリンクを展開

en: <strong>Expand all menu links</strong>
ja: <strong>すべてのメニューリンクを展開</strong>

en: All menu links that have children will "Show as expanded".
ja: 子を持つすべてのメニューリンクは「展開して表示」されます。

en: Alter the options in “Menu levels” to be relative to the fixed parent item. The block will only contain children of the selected menu link.
ja: 「メニューレベル」のオプションを変更し、親メニューを決めて相対的なものにします。ブロックには、選択した子メニューリンクのみが含まれます。
