Menu Link Config (8.x-1.0-alpha2) - en to ru translation catalogue (28 entries)

en: Title
ru: Заголовок

en: Description
ru: Описание

en: Enabled
ru: Включено

en: Weight
ru: Вес

en: Link
ru: Ссылка

en: Parent
ru: Родитель

en: View
ru: Просмотр

en: Menu
ru: Меню

en: Options
ru: Опции

en: Expanded
ru: Развёрнутый

en: The menu system stores system paths only, but will use the URL alias for display. %link_path has been stored as %normal_path
ru: Система меню сохраняет только системные пути, но использует синонимы URL для показа. %link_path был сохранён как %normal_path

en: The path '@link_path' is either invalid or you do not have access to it.
ru: Путь '@link_path' либо недопустим, либо у вас нет к нему доступа.

en: There was an error saving the menu link.
ru: Ошибка при сохранении ссылки меню.

en: Menu name
ru: Название меню

en: Link path
ru: Путь ссылки

en: The path for this menu link. This can be an internal Drupal path such as %add-node or an external URL such as %drupal. Enter %front to link to the front page.
ru: Адрес, на который будет вести ссылка меню. Может быть внутренней ссылкой Drupal, например %add-node, или внешней ссылкой, такой как %drupal. Введите %front, чтобы ссылаться на главную страницу.

en: Menu links that are not enabled will not be listed in any menu.
ru: Выключенные ссылки меню не будут показаны.

en: Show as expanded
ru: Показывать раскрытым

en: If selected and this menu link has children, the menu will always appear expanded.
ru: Если у этого пункта меню есть дочерние пункты, то он всегда будет выводится раскрытым.

en: Parent link
ru: Родительская ссылка

en: Edit menu link
ru: Редактировать ссылку меню

en: Shown when hovering over the menu link.
ru: Описание, показываемое при наведении мыши на ссылку меню.

en: The menu link has been saved.
ru: Ссылка меню была сохранена.

en: Route name
ru: Название маршрута

en: Enable menu link
ru: Включить ссылку меню

en: Edit menu link %title
ru: Редактировать ссылку меню %title

en: The maximum depth for a link and all its children is fixed. Some menu links may not be available as parents if selecting them would exceed this limit.
ru: Максимальная глубина ссылки и всех её наследников фиксирована. Некоторые ссылки меню могут быть недоступны как родительские, если их выбор превысит данное ограничения.

en: Link weight among links in the same menu at the same depth. In the menu, the links with high weight will sink and links with a low weight will be positioned nearer the top.
ru: Вес ссылки среди других ссылок в том же меню на том же уровне. В меню более тяжёлые ссылки будут опускаться ниже, а лёгкие — подниматься наверх.
