Config menu link (8.x-1.0-alpha4) - en to hi translation catalogue (20 entries)

en: Title
hi: शीर्षक

en: Description
hi: उल्लेख

en: Enabled
hi: सक्रिय करें

en: Weight
hi: मान

en: Link
hi: कड़ी

en: Parent
hi: मूल जनक

en: View
hi: देखें

en: Menu
hi: सूची

en: ID
hi: आईडी

en: Options
hi: विकल्प

en: Expanded
hi: विस्तारित

en: The menu system stores system paths only, but will use the URL alias for display. %link_path has been stored as %normal_path
hi: मेनू प्रणाली केवल प्रणाली के पाथों का भण्डार करता है, पर यू आर एल उपनाम का इस्तमाल करता है| %link_path का %normal_path के जैसे भंडारण किया गया है।

en: The path '@link_path' is either invalid or you do not have access to it.
hi: '@link_path' पाथ या अमान्य है या आप इसका अभिगमन नहीं कर सकते|

en: There was an error saving the menu link.
hi: मेनू लिंक को संग्रहित / बचाया नहीं जा सका

en: Menu name
hi: मेनू नाम

en: Show as expanded
hi: विस्तारित रूप में दिखाएँ

en: Parent link
hi: जनक लिंक

en: Shown when hovering over the menu link.
hi: मेनू लिंक पर मँडराते दौरान दिखाया जाता है.

en: Route name
hi: रूट नाम

en: Enable menu link
hi: मेनू लिंक सक्षम करें
