Menu Link Config (8.x-1.0-alpha4) - en to it translation catalogue (26 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Description
it: Descrizione

en: Enabled
it: Attivato

en: Weight
it: Peso

en: Parent
it: Genitore

en: View
it: Visualizza

en: Options
it: Opzioni

en: Expanded
it: Espanso

en: The menu system stores system paths only, but will use the URL alias for display. %link_path has been stored as %normal_path
it: Il sistema dei menu memorizza solo percorsi di sistema, tuttavia utilizzerà l'alias di URL per la visualizzazione. %link_path è stato salvato come %normal_path

en: The path '@link_path' is either invalid or you do not have access to it.
it: Il percorso '@link_path' non è valido o non si hanno i requisiti d'accesso per visualizzarlo.

en: There was an error saving the menu link.
it: Si è verificato un errore nel salvare il link del menu.

en: Menu name
it: Nome del menu

en: Link path
it: Percorso del link

en: The path for this menu link. This can be an internal Drupal path such as %add-node or an external URL such as %drupal. Enter %front to link to the front page.
it: Il percorso per questa voce del menu. Può essere un percorso interno di Drupal come %add-node o un URL esterno come %drupal. Usare %front per inserire un link alla prima pagina.

en: Menu links that are not enabled will not be listed in any menu.
it: Le voci di menu non attivate non saranno visibili in alcun menu.

en: Show as expanded
it: Mostra figli

en: If selected and this menu link has children, the menu will always appear expanded.
it: Quando selezionato e se la voce del menu ha dei figli, questi saranno sempre mostrati.

en: Parent link
it: Link padre

en: Edit menu link
it: Modifica voce del menu

en: Shown when hovering over the menu link.
it: Visualizzato quando il cursore del mouse passa sopra questa voce del menu.

en: The menu link has been saved.
it: Il link è stato salvato.

en: Route name
it: Nome della rotta

en: Enable menu link
it: Attiva voce del menu

en: Edit menu link %title
it: Modifica link di menu %title

en: The maximum depth for a link and all its children is fixed. Some menu links may not be available as parents if selecting them would exceed this limit.
it: La profondità massima di un link e di tutti i suoi figli è prefissata. Alcuni link di menu non sono selezionabili come genitori, se la loro selezione porta ad eccedere questo limite.

en: Link weight among links in the same menu at the same depth. In the menu, the links with high weight will sink and links with a low weight will be positioned nearer the top.
it: La voce del menu ha un peso tra le voci che si trovano allo stesso livello. Nel menu, le voci con un peso superiore affonderanno, mentre le voci con un peso basso saranno posizionate vicino alla cima.
