Menu Link Config (8.x-1.0-alpha5) - en to da translation catalogue (28 entries)

en: Title
da: Titel

en: Description
da: Beskrivelse

en: Enabled
da: Aktiveret

en: Weight
da: Vægt

en: Parent
da: Overordnet element

en: View
da: Vis

en: Options
da: Valg

en: Expanded
da: Udvidet

en: The menu system stores system paths only, but will use the URL alias for display. %link_path has been stored as %normal_path
da: Menusystemet gemmer kun systemstier, men bruger URL-aliaser ved visning. %link_path er gemt som %normal_path

en: The path '@link_path' is either invalid or you do not have access to it.
da: Stien '@link_path' er ugyldig eller du har ikke adgang til den.

en: There was an error saving the menu link.
da: Der opstod en fejl i forsøget på at gemme menu-linket.

en: Menu name
da: Navn

en: About
da: Om

en: Link path
da: Linksti

en: The path for this menu link. This can be an internal Drupal path such as %add-node or an external URL such as %drupal. Enter %front to link to the front page.
da: Stien dette menu-link henviser til. Kan være en intern Drupal-sti som %add-node eller en ekstern URL som %drupal. Indtast %front for at henvise til forsiden.

en: Menu links that are not enabled will not be listed in any menu.
da: Menu-link, der ikke er aktiveret, vises ikke i nogen menuer.

en: Show as expanded
da: Vis udvidet

en: If selected and this menu link has children, the menu will always appear expanded.
da: Hvis dette er valgt og dette menulink har underpunkter, vil menuen altid være udvidet.

en: Parent link
da: Overordnet link

en: Edit menu link
da: Redigér menu-link

en: Shown when hovering over the menu link.
da: Vises når musen holdes over menu-linket.

en: The menu link has been saved.
da: Menulink gemt.

en: Route name
da: Rutenavn

en: Route parameters
da: Ruteparametre

en: Enable menu link
da: Aktivér menu-link

en: Edit menu link %title
da: Redigér menu-link %title

en: The maximum depth for a link and all its children is fixed. Some menu links may not be available as parents if selecting them would exceed this limit.
da: Den maksimale dybde for et link og alle dets underliggende links er fastsat på forhånd. Nogle menupunkter kan ikke bruges som overordnede menupunkter fordi det vil overskride grænsen.

en: Link weight among links in the same menu at the same depth. In the menu, the links with high weight will sink and links with a low weight will be positioned nearer the top.
da: Linkvægt mellem links i samme dybde i den samme menu. I menuen vil tunge punkter synke til bunds og lette punkter vil blive placeret tættere på toppen.
