Menu Link Config (8.x-1.0-alpha7) - en to ar translation catalogue (25 entries)

en: Title
ar: العنوان

en: Description
ar: الوصف

en: Enabled
ar: مفعل

en: Weight
ar: الوزن

en: Link
ar: رابط

en: Parent
ar: الأب

en: View
ar: عرض

en: Menu
ar: القائمة

en: ID
ar: المعرف ID

en: Options
ar: الخيارات

en: Expanded
ar: موسع

en: The menu system stores system paths only, but will use the URL alias for display. %link_path has been stored as %normal_path
ar: يخزن نظام القوائم مسارات النظام فقط، لكن سيستخدم المسار البديل للعرض. حُفِظ %link_path على الصورة %normal_path

en: The path '@link_path' is either invalid or you do not have access to it.
ar: المسار '@link_path' إما غير صحيح أو لا تملك صلاحية الوصول إليه.

en: There was an error saving the menu link.
ar: خطأ أثناء حفظ رابط القائمة.

en: Menu name
ar: اسم القائمة

en: About
ar: حول

en: The path for this menu link. This can be an internal Drupal path such as %add-node or an external URL such as %drupal. Enter %front to link to the front page.
ar: مسار هذا الرابط من القائمة. قد يكون مسار داخلي لدروبال مثل %add-node أو رابط خارجي مثل %drupal. استخدم %front للربط بالصفحة الرئيسية.

en: Menu links that are not enabled will not be listed in any menu.
ar: الروابط الغير مفعلة لا ينم عرضها في القوائم.

en: Show as expanded
ar: الإظهار بشكل موسع

en: If selected and this menu link has children, the menu will always appear expanded.
ar: إذا اخترت هذا الخيار وكان للعنصر أبناء، فإن قائمته ستظهر دائماً بشكل موسع.

en: Parent link
ar: الرابط اﻷب

en: Edit menu link
ar: تحرير رابط القائمة

en: Delete menu link
ar: حذف رابط القائمة

en: Shown when hovering over the menu link.
ar: يظهر عند المرور فوق رابط القائمة.

en: Route name
ar: اسم المسار
