Message (8.x-1.0-alpha2) - en to fr translation catalogue (60 entries)

en: Delete
fr: Supprimer

en: Author
fr: Auteur

en: Language
fr: Langue

en: Enabled
fr: Activé

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Weight
fr: Poids

en: Settings
fr: Paramètres

en: Name
fr: Nom

en: Label
fr: Libellé

en: View
fr: Voir

en: Text
fr: Texte

en: Created
fr: Créé

en: Message text
fr: Texte du message

en: Template
fr: Gabarit

en: Sort by
fr: Trier par

en: ‹ previous
fr: ‹ précédent

en: next ›
fr: suivant ›

en: Node title
fr: Titre du nœud

en: Days
fr: Jours

en: Date created
fr: Date de création

en: Message Text
fr: Texte du message

en: Apply
fr: Appliquer

en: Add another item
fr: Ajouter un autre élément

en: Language code
fr: Code de la langue

en: « first
fr: « premier

en: last »
fr: dernier »

en: Add message
fr: Ajouter un message

en: Offset
fr: Décalage

en: Field settings
fr: Paramètres du champ

en: Entity type
fr: Type d'entité

en: Created by
fr: Créé par

en: Created on
fr: Créé le

en: Overview messages
fr: Aperçu des messages

en: Message templates
fr: Gabarits de message

en: Items per page
fr: Éléments par page

en: - All -
fr: - Tout -

en: Machine-readable name
fr: Nom système

en: Author name
fr: Nom de l'auteur

en: Published date
fr: Date de publication

en: Message settings
fr: Paramètres de Message

en: The message text
fr: Le texte du message

en: Message template
fr: Gabarit de message

en: Node URL
fr: URL du Nœud

en: Delete selected content
fr: Supprimer le contenu sélectionné

en: Deleted @count posts.
fr: @count publications supprimées.

en: Are you sure you want to delete this item? | Are you sure you want to delete these items?
fr[0]: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer cet élément ?
fr[1]: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer ces éléments ?

en: Full content
fr: Contenu complet

en: Tools that enhance the user interface.
fr: Outils d'amélioration de l'interface utilisateur.

en: UUID
fr: Identifiant universel unique (UUID)

en: Weight for @title
fr: Poids pour @title

en: Weight for row @number
fr: Poids pour la ligne @number

en: Message ID
fr: Identifiant (ID) du message

en: The unique ID of the message.
fr: L'identifiant (ID) unique du message.

en: Master
fr: Principal

en: Rendered node
fr: Nœud rendu

en: With selection
fr: Pour la sélection

en: Edit @language translation for %label
fr: Modifier la traduction en @language pour %label

en: The message UUID.
fr: L'UUID du message.

en: The message language code.
fr: Le code de langue du message.

[ctx: MessagePurge]
en: Days
fr: Jours
