Message (8.x-1.0-alpha2) - en to id translation catalogue (44 entries)

en: Delete
id: Hapus

en: Author
id: Penulis

en: Description
id: Deskripsi

en: Language
id: Bahasa

en: Enabled
id: Aktif

en: Message
id: Pesan

en: Weight
id: Bobot

en: Settings
id: Pengaturan

en: Name
id: Nama

en: View
id: Lihat

en: Text
id: Teks

en: Created
id: Dibuat

en: Page
id: Halaman

en: Message text
id: Teks pesan

en: Arguments
id: Argumen-argumen

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: Messages
id: Pesan-pesan

en: ‹ previous
id: ‹ sebelumnya

en: next ›
id: selanjutnya ›

en: Node title
id: Judul node

en: Date created
id: Tanggal dibuat

en: Message Text
id: Pesan Teks

en: Apply
id: Terapkan

en: Add another item
id: Tambahkan item lain

en: Language code
id: Kode bahasa

en: « first
id: « awal

en: last »
id: akhir »

en: Add message
id: Tambahkan pesan

en: Offset
id: Letak

en: Field settings
id: Pengaturan data

en: Entity type
id: Jenis Entity

en: Items per page
id: Jumlah item per halaman

en: - All -
id: - Semua -

en: Machine-readable name
id: Nama terbaca mesin

en: Author name
id: Nama penulis

en: Delete selected content
id: Hapus konten yang dipilih

en: Deleted @count posts.
id: Menghapus @count posting.

en: Are you sure you want to delete this item? | Are you sure you want to delete these items?
id[0]: Anda yakin ingin menghapus item ini?
id[1]: Anda yakin ingin menghapus item-item ini?

en: Full content
id: Konten lengkap

en: Tools that enhance the user interface.
id: Perangkat yang memperbaiki antarmuka.

en: Weight for @title
id: Bobot @title

en: Weight for row @number
id: Bobot dari @number row

en: Asc
id: Urutan turun

en: With selection
id: Dengan pilihan
