Message (8.x-1.0-rc2) - en to hu translation catalogue (68 entries)

en: Delete
hu: Törlés

en: Author
hu: Szerző

en: Description
hu: Leírás

en: Language
hu: Nyelv

en: Enabled
hu: Engedélyezett

en: Edit
hu: Szerkesztés

en: Reset
hu: Alaphelyzet

en: Message
hu: Üzenet

en: Weight
hu: Súly

en: Settings
hu: Beállítások

en: Name
hu: Név

en: Label
hu: Címke

en: View
hu: Megtekintés

en: Text
hu: Szöveg

en: Created
hu: Létrehozva

en: Page
hu: Oldal

en: Delete messages
hu: Üzenetek törlése

en: Published
hu: Közzétéve

en: Message text
hu: Üzenet szövege

en: Desc
hu: Csökk

en: Arguments
hu: Argumentumok

en: Template
hu: Sablon

en: Sort by
hu: Rendezés

en: Messages
hu: Üzenetek

en: ‹ previous
hu: ‹ előző

en: next ›
hu: következő ›

en: Node title
hu: Tartalom címe

en: Days
hu: Napok

en: Date created
hu: Létrehozás időpontja

en: Quota
hu: Kvóta

en: Message Text
hu: Üzenet szövege

en: Apply
hu: Alkalmaz

en: Add another item
hu: Újabb elem hozzáadása

en: Node reference
hu: Tartalomra hivatkozás

en: Language code
hu: Nyelvkód

en: « first
hu: « első

en: last »
hu: utolsó »

en: Offset
hu: Eltolás

en: Field settings
hu: Mező beállításai

en: Entity type
hu: Entitástípus

en: Created by
hu: Létrehozta

en: Created on
hu: Létrehozva

en: Message templates
hu: Üzenetsablonok

en: Items per page
hu: Elemek száma oldalanként

en: - All -
hu: – Mind –

en: Machine-readable name
hu: Programok által használt név

en: Author name
hu: Szerző neve

en: Published date
hu: Közzétételi dátum

en: Message settings
hu: Üzenetek beállításai

en: messages
hu: üzenetek

en: Delete selected content
hu: Megjelölt tartalmak törlése

en: Are you sure you want to delete this item? | Are you sure you want to delete these items?
hu[0]: Biztosan törölhető ez az elem?
hu[1]: Biztosan törölhetőek ezek az elemek?

en: Full content
hu: Teljes tartalom

en: Tools that enhance the user interface.
hu: Eszköz, melynek segítségével a felhasználói élmény emelhető.

en: Weight for @title
hu: @title súlya

en: Weight for row @number
hu: @number. sor súlya

en: Message ID
hu: Üzenetazonosító

en: The unique ID of the message.
hu: Az üzenet egyedi azonosítója.

en: Asc
hu: Növ

en: Master
hu: Mester

en: Replace tokens
hu: Vezérjelek cseréje

en: Purge messages
hu: Üzenetek törlése

en: Maximal message age in days.
hu: Az üzenetek maximális életkora napokban.

en: With selection
hu: A kiválasztottakkal

en: No messages created yet
hu: Még nem lett létrehozva egyetlen üzenet sem

en: The message UUID.
hu: Az üzenet UUID-ja.

en: The message language code.
hu: Az üzenet nyelvi kódja.

en: Delete selected messages
hu: Kiválasztott üzenetek törlése
