Message (8.x-1.1) - en to it translation catalogue (53 entries)

en: Delete
it: Elimina

en: Author
it: Autore

en: Description
it: Descrizione

en: Language
it: Lingua

en: Enabled
it: Attivato

en: Edit
it: Modifica

en: Reset
it: Ripristina

en: Message
it: Messaggio

en: Weight
it: Peso

en: Settings
it: Impostazioni

en: Name
it: Nome

en: Label
it: Etichetta

en: View
it: Visualizza

en: Text
it: Testo

en: Created
it: Creato

en: Page
it: Pagina

en: Delete messages
it: Cancella i messaggi

en: Message text
it: Testo del messaggio

en: Desc
it: Disc

en: Anonymous
it: Anonimo

en: Arguments
it: Parametri

en: Sort by
it: Ordina per

en: message
it: messaggio

en: Messages
it: Messaggi

en: ‹ previous
it: ‹ precedente

en: next ›
it: seguente ›

en: Node title
it: Titolo nodo

en: Days
it: Giorni

en: Date created
it: Data di creazione

en: Apply
it: Applica

en: Add another item
it: Aggiungi un altro elemento

en: Language code
it: Codice della lingua

en: « first
it: « prima

en: last »
it: ultima »

en: Offset
it: Scostamento

en: Field settings
it: Impostazioni campo

en: Entity type
it: Tipo di entità

en: Created by
it: Creato da

en: Created on
it: Creato il

en: Items per page
it: Voci per pagina

en: - All -
it: - Tutto -

en: Machine-readable name
it: Nome ad uso interno

en: Author name
it: Nome dell'autore

en: Delete selected content
it: Eliminazione dei contenuti selezionati

en: Are you sure you want to delete this item? | Are you sure you want to delete these items?
it[0]: Si vuole davvero eliminare questo elemento?
it[1]: Si vogliono davvero eliminare questi elementi?

en: Tools that enhance the user interface.
it: Strumenti che migliorano l'interfaccia utente.

en: Weight for @title
it: Peso per @title

en: Weight for row @number
it: Peso per la riga @number

en: Message ID
it: ID Messaggio

en: Master
it: Principale

en: With selection
it: Con la selezione

en: The message UUID.
it: UUID del messaggio.

en: The message language code.
it: Il codice lingua del messaggio.
