Message Thread (8.x-1.0-beta4) - en to id translation catalogue (44 entries)

en: Delete
id: Hapus

en: Operations
id: Operasi

en: Author
id: Penulis

en: Cancel
id: Batal

en: Description
id: Deskripsi

en: Language
id: Bahasa

en: Date
id: Tanggal

en: Message
id: Pesan

en: Settings
id: Pengaturan

en: Name
id: Nama

en: Update
id: Perbarui

en: View
id: Lihat

en: Text
id: Teks

en: User
id: Pengguna

en: Created
id: Dibuat

en: Create
id: Buat

en: All
id: Semua

en: Block
id: Blok

en: Page
id: Halaman

en: Private Messages
id: Pesan Pribadi

en: Arguments
id: Argumen-argumen

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: Messages
id: Pesan-pesan

en: Date created
id: Tanggal dibuat

en: New
id: Baru

en: ‹ Previous
id: ‹ Sebelumya

en: Next ›
id: Selanjutnya ›

en: Message Text
id: Pesan Teks

en: Apply
id: Terapkan

en: Language code
id: Kode bahasa

en: Reply
id: Balas

en: Add message
id: Tambahkan pesan

en: @type: updated %title.
id: @type: meng-update %title.

en: @type: added %title.
id: @type: menambahkan %title.

en: Offset
id: Letak

en: @type %title has been created.
id: @type %title sudah dibuat.

en: @type %title has been updated.
id: @type %title sudah di-update.

en: Items per page
id: Jumlah item per halaman

en: - All -
id: - Semua -

en: Machine-readable name
id: Nama terbaca mesin

en: « First
id: « Pertama

en: Last »
id: Terakhir »

en: Asc
id: Urutan turun

en: The message language code.
id: Kode bahasa pesan.
