Message Thread (8.x-1.0-beta7) - en to fr translation catalogue (53 entries)

en: Title
fr: Titre

en: Delete
fr: Supprimer

en: Operations
fr: Actions

en: Author
fr: Auteur

en: Cancel
fr: Annuler

en: Language
fr: Langue

en: Edit
fr: Modifier

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Settings
fr: Paramètres

en: Name
fr: Nom

en: edit
fr: modifier

en: Label
fr: Libellé

en: Update
fr: Mettre à jour

en: View
fr: Voir

en: Text
fr: Texte

en: User
fr: Utilisateur

en: Created
fr: Créé

en: Create
fr: Créer

en: All
fr: Tout

en: Block
fr: Bloc

en: Private Messages
fr: Messages privés

en: Inbox
fr: Boîte de réception

en: Sender
fr: Expéditeur

en: Sent
fr: Envoyé

en: Template
fr: Gabarit

en: Sort by
fr: Trier par

en: Date created
fr: Date de création

en: New
fr: Nouveau

en: ‹ Previous
fr: ‹ Précédent

en: Next ›
fr: Suivant ›

en: Message Text
fr: Texte du message

en: Apply
fr: Appliquer

en: Language code
fr: Code de la langue

en: Reply
fr: Répondre

en: Add message
fr: Ajouter un message

en: @type: updated %title.
fr: @type : %title mis à jour.

en: @type: added %title.
fr: @type : %title ajouté.

en: Offset
fr: Décalage

en: Send a message
fr: Envoyer un message

en: Created by
fr: Créé par

en: Created on
fr: Créé le

en: @type %title has been created.
fr: Le contenu '%title', de type '@type', a été créé.

en: @type %title has been updated.
fr: Le contenu '%title', de type '@type', a été mis à jour.

en: Items per page
fr: Éléments par page

en: - All -
fr: - Tout -

en: Machine-readable name
fr: Nom système

en: « First
fr: « Premier

en: Last »
fr: Dernier »

en: Published date
fr: Date de publication

en: UUID
fr: Identifiant universel unique (UUID)

en: Thread ID
fr: Identifiant (ID) du fil de discussion

en: Master
fr: Principal

en: The message language code.
fr: Le code de langue du message.
