Message Thread (8.x-1.0-beta9) - en to it translation catalogue (52 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Delete
it: Elimina

en: Operations
it: Operazioni

en: Author
it: Autore

en: Cancel
it: Annulla

en: Description
it: Descrizione

en: Language
it: Lingua

en: Edit
it: Modifica

en: Date
it: Data

en: Reset
it: Ripristina

en: Message
it: Messaggio

en: Settings
it: Impostazioni

en: Name
it: Nome

en: edit
it: modifica

en: Label
it: Etichetta

en: Update
it: Aggiorna

en: View
it: Visualizza

en: Text
it: Testo

en: Created
it: Creato

en: Create
it: Crea

en: All
it: Tutti

en: Block
it: Blocco

en: Sender
it: Mittente

en: Desc
it: Disc

en: Sent
it: Inviato

en: Arguments
it: Parametri

en: Sort by
it: Ordina per

en: Messages
it: Messaggi

en: Date created
it: Data di creazione

en: New
it: Nuovo

en: ‹ Previous
it: ‹ Precedente

en: Next ›
it: Seguente ›

en: Apply
it: Applica

en: Language code
it: Codice della lingua

en: Reply
it: Rispondi

en: @type: updated %title.
it: @type: %title aggiornato.

en: @type: added %title.
it: @type: %title aggiunto.

en: Offset
it: Scostamento

en: Number of comments
it: Numero di commenti

en: Entity type
it: Tipo di entità

en: Created by
it: Creato da

en: Created on
it: Creato il

en: @type %title has been created.
it: @type %title è stato creato.

en: @type %title has been updated.
it: Il @type %title è stato aggiornato.

en: Items per page
it: Voci per pagina

en: - All -
it: - Tutto -

en: Machine-readable name
it: Nome ad uso interno

en: « First
it: « Prima

en: Last »
it: Ultima »

en: Are you sure you want to delete this item? | Are you sure you want to delete these items?
it[0]: Si vuole davvero eliminare questo elemento?
it[1]: Si vogliono davvero eliminare questi elementi?

en: Master
it: Principale

en: The message language code.
it: Il codice lingua del messaggio.
