Message UI (8.x-1.0-beta2) - en to it translation catalogue (23 entries)

en: Delete
it: Elimina

en: Submit
it: Invia

en: Email address
it: Indirizzo e-mail

en: Cancel
it: Annulla

en: Language
it: Lingua

en: Edit
it: Modifica

en: Message
it: Messaggio

en: Settings
it: Impostazioni

en: Update
it: Aggiorna

en: View
it: Visualizza

en: Create
it: Crea

en: Anonymous
it: Anonimo

en: @type: updated %title.
it: @type: %title aggiornato.

en: @type: added %title.
it: @type: %title aggiunto.

en: Field settings
it: Impostazioni campo

en: Text to display
it: Testo da visualizzare

en: @type %title has been created.
it: @type %title è stato creato.

en: @type %title has been updated.
it: Il @type %title è stato aggiornato.

en: By @name on @date
it: Da @name il @date

en: By @name
it: Da @name

en: Contextual links
it: Link contestuali

en: Are you sure you want to delete this item? | Are you sure you want to delete these items?
it[0]: Si vuole davvero eliminare questo elemento?
it[1]: Si vogliono davvero eliminare questi elementi?

en: The aliased path to this content.
it: Il percorso alias di questo contenuto.
