Metatag (2.0.0-rc1) - en to sv translation catalogue (112 entries)

en: Title
sv: Titel

en: Delete
sv: Radera

en: Submit
sv: Skicka

en: Operations
sv: Funktioner

en: Username
sv: Användarnamn

en: Email address
sv: E-postadress

en: Group
sv: Grupp

en: Type
sv: Typ

en: Author
sv: Författare

en: Subject
sv: Ämne

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Description
sv: Beskrivning

en: Language
sv: Språk

en: Audience
sv: Målgrupp

en: Disabled
sv: Ej aktiverad

en: Tags
sv: Etiketter

en: Yes
sv: Ja

en: No
sv: Nej

en: License
sv: Licens

en: Tag
sv: Etikett

en: Edit
sv: Redigera

en: Date
sv: Datum

en: - None -
sv: - Ingen -

en: Weight
sv: Vikt

en: Image
sv: Bild

en: Multiple
sv: Flerval

en: Settings
sv: Inställningar

en: Name
sv: Namn

en: Add
sv: Lägg till

en: View
sv: Visa

en: Refresh
sv: Uppdatera

en: Display
sv: Visa

en: Keywords
sv: Nyckelord

en: Content type
sv: Innehållstyp

en: Separator
sv: Avskiljare

en: Active
sv: Aktiv

en: Page title
sv: Sidtitel

en: Site name
sv: Webbplatsens namn

en: Locale
sv: Språkanpassning

en: Page URL
sv: Sid URL

en: Fields
sv: Fält

en: Overridden
sv: Åsidosatt

en: Advanced
sv: Utökad

en: Date Created
sv: Datum Skapad

en: Date Modified
sv: Datum Ändrad

en: Thumbnail
sv: Miniatyr

en: Medium
sv: Mellan

en: Color
sv: Färg

en: First name
sv: Förnamn

en: Last name
sv: Efternamn

en: Image URL
sv: URL för bild

en: Arguments
sv: Argument

en: Expires
sv: Upphör att gälla

en: Latitude
sv: Latitud

en: Longitude
sv: Longitud

en: Fax number
sv: Faxnummer

en: Phone number
sv: Telefonnummer

en: Gender
sv: Kön

en: Department
sv: Avdelning

en: Are you sure you want to delete %name?
sv: Är du säker på att du vill radera %name?

en: Source
sv: Källa

en: Replacement patterns
sv: Ersättningsmönster

en: Revert
sv: Återställ

en: See also
sv: Se även

en: Street address
sv: Gatuadress

en: Video width
sv: Bredd på video

en: Video height
sv: Höjd på video

en: Locality
sv: Plats

en: Default value
sv: Förvalt värde

en: Select
sv: Välj

en: Abstract
sv: Abstrakt

en: Provided by
sv: Tillhandahålls av

en: Identifier
sv: Identifierare

en: About
sv: Om

en: Translate
sv: Översätt

en: Entity type
sv: Objektstyp

en: Rating
sv: Betyg

en: Creator
sv: Upphovsman

en: Metatags
sv: Metataggar

en: Meta tags
sv: Metataggar

en: Bundle
sv: Hopsamling

en: Country name
sv: Namn på land

en: Origin
sv: Ursprung

en: SEO
sv: Sökmotoroptimering

en: References
sv: Referenser

en: @argument title
sv: Titel för @argument

en: @argument input
sv: Inmatning för @argument

en: Video URL
sv: URL för video

en: Use replacement tokens from the first row
sv: Använd ersättningstecken från den första raden

en: List of @type values
sv: Lista av värden av typ @type

en: Tokens for lists of @type values.
sv: Ersättningstecken för listor av värden av typ @type.

en: Basic tags
sv: Grundläggande taggar

en: Configure Metatag defaults.
sv: Konfigurera standardinställningar för meta-taggar.

en: Configuration type
sv: Typ av konfiguration

en: @language (original)
sv: @language (ursprungligt)

en: Successfully updated @language translation.
sv: Översättning för @language uppdaterades.

en: A comma-separated list of Facebook user IDs of people who are considered administrators or moderators of this page.
sv: En kommaseparerad lista över Facebook-användar-ID för personer som anses vara administratörer eller moderatorer för denna sida.

en: A comma-separated list of Facebook Platform Application IDs applicable for this site.
sv: En kommaseparerad lista över applikations-ID:n för Facebook-plattformar som är tillämpliga för den här webbplatsen.

en: A brief URL, often created by a URL shortening service.
sv: En kort URL, ofta skapad av en URL-förkortningstjänst.

en: The following tokens are available. You may use Twig syntax in this field.
sv: Följande ersättningstecken är tillgängliga. Du kan använda syntax av typ Twig i detta fält.

en: Simple meta tags.
sv: Enkla metataggar.

en: @label tokens.
sv: Ersättningstecken @label.

en: @type type with delta @delta
sv: Typ @type med @delta

en: Configure global meta tag default values below. Meta tags may be left as the default.
sv: Konfigurera standardvärden för global meta-tagg nedan. Meta-taggar kan lämnas som standard.

en: A brief and concise summary of the page's content, preferably 150 characters or less. Where as the description meta tag may be used by search engines to display a snippet about the page in search results, the abstract tag may be used to archive a summary about the page. This meta tag is <em>no longer</em> supported by major search engines.
sv: En kort och koncis sammanfattning av sidans innehåll, gärna 150 tecken eller mindre. Om beskrivningsmetataggen kan användas av sökmotorer för att visa ett utdrag om sidan i sökresultat, kan abstrakttaggen användas för att arkivera en sammanfattning om sidan. Denna metatagg stöds <em>inte längre</em> av stora sökmotorer.

en: A comma-separated list of keywords about the page. This meta tag is <em>no longer</em> supported by most search engines.
sv: En kommaseparerad lista med sökord om sidan. Denna metatagg stöds <em>inte längre</em> av de flesta sökmotorer.

en: The text to display in the title bar of a visitor's web browser when they view this page. This meta tag may also be used as the title of the page when a visitor bookmarks or favorites this page, or as the page title in a search engine result. It is common to append '[site:name]' to the end of this, so the site's name is automatically added. It is recommended that the title is no greater than 55 - 65 characters long, including spaces.
sv: Texten som ska visas i namnlisten i en besökares webbläsare när de tittar på den här sidan. Denna metatagg kan också användas som rubrik på sidan när en besökare bokmärker eller favoritmärker den här sidan, eller som sidtitel i ett sökmotorresultat. Det är vanligt att lägga till "[site:name]" i slutet av detta, så webbplatsens namn läggs till automatiskt. Det rekommenderas att titeln inte är längre än 55 - 65 tecken, inklusive mellanslag.

en: Configure the Metatag module
sv: Konfigurera modulen Metatag

en: A brief and concise summary of the page's content that is a maximum of 160 characters in length. The description meta tag may be used by search engines to display a snippet about the page in search results.
sv: En kort och koncis sammanfattning av sidans innehåll som är maximalt 160 tecken lång. Metataggen för beskrivningen kan användas av sökmotorer för att visa ett utdrag om sidan i sökresultaten.

en: Configure the meta tags below.
sv: Konfigurera metataggarna nedan.

en: Use tokens to avoid redundant meta data and search engine penalization. For example, a 'keyword' value of "example" will be shown on all content using this configuration, whereas using the [node:field_keywords] automatically inserts the "keywords" values from the current entity (node, term, etc).
sv: Använd tokens för att undvika överflödig metadata och bestraffning av sökmotorer. Till exempel kommer ett "sökordsvärde" av 'exempel' att visas på allt innehåll som använder den här konfigurationen, medan användning av [node:field_keywords] automatiskt infogar "sökordsvärdena" från det aktuella objektet (nod, term, etc).

en: To use tokens to image fields, the image field on that entity bundle (content type, term, etc) must have the "Token" display settings enabled, the image field must not be hidden, and it must be set to output as an image, e.g. using the "Thumbnail" field formatter. It is also recommended to use an appropriate image style that resizes the image rather than output the original image; see individual meta tag descriptions for size recommendations.
sv: För att använda tokens för bildfält måste bildfältet på den entitetspaketet (innehållstyp, term, etc.) ha inställningen "Token" aktiverad för visning. Bildfältet får inte vara dolt, och det måste vara inställt på att visas som en bild, till exempel med fältformatet "Miniatyr". Det rekommenderas också att använda en lämplig bildstil som ändrar storleken på bilden istället för att visa originalbilden; se beskrivningarna av enskilda metataggar för rekommendationer om bildstorlek.
