Metatag (8.x-1.14) - en to hu translation catalogue (202 entries)

en: Title
hu: Cím

en: Status
hu: Állapot

en: Delete
hu: Törlés

en: Submit
hu: Beküldés

en: Operations
hu: Műveletek

en: Content
hu: Tartalom

en: Username
hu: Felhasználónév

en: Email address
hu: E-mail cím

en: Group
hu: Csoport

en: Type
hu: Típus

en: Author
hu: Szerző

en: Subject
hu: Tárgy

en: Cancel
hu: Mégsem

en: Description
hu: Leírás

en: Language
hu: Nyelv

en: Audience
hu: Közönség

en: Disabled
hu: Tiltott

en: Tags
hu: Címkék

en: Yes
hu: Igen

en: No
hu: Nem

en: License
hu: Licenc

en: Edit
hu: Szerkesztés

en: Date
hu: Dátum

en: - None -
hu: – Nincs –

en: Weight
hu: Súly

en: Image
hu: Kép

en: Multiple
hu: Többszörös

en: Settings
hu: Beállítások

en: Name
hu: Név

en: Taxonomy term
hu: Taxonómiakifejezés

en: Add
hu: Hozzáadás

en: View
hu: Megtekintés

en: Format
hu: Formátum

en: URL
hu: Webcím

en: Refresh
hu: Frissítés

en: Region
hu: Régió

en: Display
hu: Megjelenítés

en: Keywords
hu: Kulcsszavak

en: ID
hu: Azonosító

en: User
hu: Felhasználó

en: Content type
hu: Tartalomtípus

en: Active
hu: Aktív

en: Page title
hu: Oldal címe

en: Site name
hu: A webhely neve

en: Locale
hu: Honosítás

en: Page URL
hu: Oldal webcíme

en: Overridden
hu: Felülírva

en: Advanced
hu: Haladó

en: Date Created
hu: Létrehozás dátuma

en: Thumbnail
hu: Bélyegkép

en: Medium
hu: Közepes

en: Media
hu: Média

en: Id
hu: Azonosító

en: First name
hu: Keresztnév

en: Last name
hu: Vezetéknév

en: Image URL
hu: Kép webcím

en: Expires
hu: Lejár

en: Latitude
hu: Földrajzi szélesség

en: Longitude
hu: Földrajzi hosszúság

en: Fax number
hu: Faxszám

en: Phone number
hu: Telefonszám

en: Gender
hu: Nem

en: Department
hu: Tanszék

en: Are you sure you want to delete %name?
hu: %name valóban törölhető?

en: Source
hu: Forrás

en: Front page
hu: Címlap

en: Revert
hu: Visszaállítás

en: Coverage
hu: Lefedettség

en: See also
hu: Lásd még

en: Street address
hu: Utca

en: Video width
hu: Videó szélessége

en: Video height
hu: Videó magassága

en: Locality
hu: Helység

en: Default value
hu: Alapértelmezés szerinti érték

en: Publisher
hu: Kiadó

en: Publisher URL
hu: Közzétévő webcíme

en: Global
hu: Általános

en: Abstract
hu: Összefoglalás

en: Series
hu: Sorozat

en: Provided by
hu: Biztosítja:

en: Identifier
hu: Azonosító

en: About
hu: Leírás

en: Zoom
hu: Nagyítás

en: Translate
hu: Fordítás

en: Entity type
hu: Entitástípus

en: Rating
hu: Értékelés

en: Creator
hu: Létrehozta

en: Metatags
hu: Meta jelölők

en: Meta tags
hu: Meta jelölők

en: Bundle
hu: Mezőköteg

en: Image height
hu: Kép magasság

en: Image width
hu: Kép szélesség

en: Country name
hu: Országnév

en: Origin
hu: Kezdőpont

en: Relation
hu: Kapcsolat

en: facebook
hu: Facebook

en: Image type
hu: Kép tartalomtípus

en: References
hu: Hivatkozások

en: Canonical URL
hu: Általános webcím

en: Robots
hu: Keresőrobotok

en: Site verification
hu: Webhelyellenőrzés

en: Video URL
hu: Videó webcíme

en: Rights
hu: Jogok

en: Contributor
hu: Közreműködő

en: Image alternative text
hu: Kép helyettesítő szövege

en: Facebook Application ID
hu: Facebook alkalmazásazonosító

en: 404 page not found
hu: 404 – Az oldal nem található

en: Shortlink URL
hu: Rövid hivatkozás webcíme

en: Add default meta tags
hu: Alapértelmezett meta jelölők hozzáadása

en: Viewport
hu: Látómező

en: Video type
hu: Videó fajtája

en: Original source
hu: Eredeti forrás

en: Basic tags
hu: Alapvető címkék

en: Facebook Admins
hu: Facebook adminisztrátorok

en: Google News Keywords
hu: Google News kulcsszavak

en: Configure Metatag defaults.
hu: <em>Metatag</em> modul alapértelmezéseinek kezelése.

en: No Referrer
hu: Nincs hivatkozó

en: Administer meta tags
hu: Meta jelölők kezelése

en: Configuration type
hu: Beállítás típusa

en: @language (original)
hu: @language (eredeti)

en: Successfully updated @language translation.
hu: @language fordítás sikeresen frissült.

en: 403 access denied
hu: 403 – A hozzáférés megtagadva

en: A one to two sentence description of the content.
hu: A tartalom egy-két mondatos leírása.

en: Alternative locales
hu: További nyelvek

en: Article author
hu: Cikk szerzője

en: Article publisher
hu: Cikk közlője

en: Article tag(s)
hu: Cikk címkéi

en: Appropriate keywords for this content.
hu: A megfelelő kulcsszavak ehhez a tartalomhoz.

en: Article publication date & time
hu: Cikk közzétételének dátuma és ideje

en: Article modification date & time
hu: Cikk módosításának dátuma és ideje

en: Article expiration date & time
hu: Cikk lejáratának dátuma és ideje

en: Unsafe URL
hu: Nem biztonságos webcím

en: Empty formatter
hu: Üres formázó

en: Twitter Cards
hu: Twitter kártyák

en: Content Language
hu: Tartalom nyelve

en: Metatag defaults
hu: Meta jelölők alapbeállítása

en: The new Metatag: Open Graph module has been enabled.
hu: Az új meta jelölő: az <em>Open Graph</em> modul engedélyezve lett.

en: Edit default meta tags
hu: Alapértelmezett meta jelölők szerkesztése

en: Delete default meta tags
hu: Alapértelmezett meta jelölők törlése

en: Revert default meta tags
hu: Alapértelmezett meta jelölők visszaállítása

en: Open Graph: Description
hu: Open Graph: Leírás

en: Open Graph: Image
hu: Open Graph: Kép

en: Open Graph: Image secure URL
hu: Open Graph: A kép biztonságos webcíme

en: Open Graph: Image URL
hu: Open Graph: Kép webcím

en: Open Graph: Site name
hu: Open Graph: Webhely neve

en: Open Graph: Title
hu: Open Graph: Cím

en: Open Graph: Type
hu: Open Graph: Típus

en: Open Graph: URL
hu: Open Graph: webcím

en: Shortlink
hu: Rövid hivatkozás

en: Determiner
hu: Határozó

en: Inherits meta tags from: @inherits
hu: @inherits szülőktől örököl meta jelölőket

en: Open Graph: Country name
hu: Open Graph: Országnév

en: Open Graph: Email
hu: Open Graph: E-mail

en: Open Graph: Fax number
hu: Open Graph: Fax szám

en: Open Graph: Image type
hu: Open Graph: Kép típus

en: Open Graph: Image width
hu: Open Graph: Kép szélesség

en: Open Graph: Latitude
hu: Open Graph: Szélességi fok

en: Open Graph: Locale
hu: Open Graph: Helyszín

en: Open Graph: Alternative locale
hu: Open Graph: Alternatív helyszín

en: Open Graph: Locality
hu: Open Graph: Helység

en: Open Graph: Longitude
hu: Open Graph: Hosszúsági fok

en: Open Graph: Phone number
hu: Open Graph: Telefonszám

en: Open Graph: Region
hu: Open Graph: Megye

en: Open Graph: Street address
hu: Open Graph: Utca neve

en: Open Graph: Updated time
hu: Open Graph: Frissítési idő

en: Twitter Cards: 2nd gallery image
hu: Twitter kártyák: második galéria kép

en: Twitter Cards: 3rd gallery image
hu: Twitter kártyák: harmadik galéria kép

en: Twitter Cards: 4th gallery image
hu: Twitter kártyák: negyedik galéria kép

en: Twitter Cards: Image URL
hu: Twitter kártyák: Kép webcím

en: Twitter Cards: Image height
hu: Twitter kártyák: Kép magasság

en: Twitter Cards: Image width
hu: Twitter kártyák: Kép szélesség

en: Twitter Cards: Image alternative text
hu: Twitter kártyák: Kép alternatív szöveg

en: Twitter Cards: Label 1
hu: Twitter kártyák: Címke 1

en: Twitter Cards: Label 2
hu: Twitter kártyák: Címke 2

en: Twitter Cards: Page URL
hu: Twitter kártyák: Címke 3

en: Twitter Cards: Media player URL
hu: Twitter kártyák: médialejátszó webcíme

en: Twitter Cards: Media player height
hu: Twitter kártyák: médialejátszó magassága

en: Twitter Cards: MP4 media stream URL
hu: Twitter kártyák: MP4 médiafolyam webcíme

en: Twitter Cards: Media player width
hu: Twitter kártyák: médialejátszó szélessége

en: Twitter Cards: Site's Twitter account ID
hu: Twitter kártyák: Twitter felhasználó azonosító

en: Twitter Cards: Title
hu: Twitter kártyák: Cím

en: Twitter Cards: Type
hu: Twitter kártyák: Típus

en: Google Plus: name
hu: Google Plus: név

en: Google Plus: description
hu: Google Plus: leírás

en: Content description less than 200 characters.
hu: A tartalmi leírás kevesebb, mint 200 karakter.

en: Content title.
hu: Tartalom címe.

en: Article expiration time
hu: Cikk lejárati ideje

en: Article modified time
hu: Cikk módosításának dátuma

en: Article published time
hu: Cikk közzétéli ideje

en: Site validation: Bing
hu: Webhely ellenőrzése: Bing

en: Site validation: Google
hu: Webhely ellenőrzése: Google

en: Site validation: Norton Safe Web
hu: Webhely ellenőrzése: Norton Safe Web

en: Site validation: Pinterest
hu: Webhely ellenőrzése: Pinterest

en: Site validation: Yahoo
hu: Webhely ellenőrzése: Yahoo

en: Site validation: Yandex
hu: Webhely ellenőrzése: Yandex

en: - Select a view -
hu: - Nézet választása -

en: Google Plus: image
hu: Google Plus: kép

en: Open Graph: Image height
hu: Open Graph: Kép magasság

en: Open Graph: Postal code
hu: Open Graph: Irányítószám

en: Open Graph: See also
hu: Open Graph: Lásd még

en: <strong>Configure the meta tags below.</strong><br /> To view a summary of the individual meta tags and the pattern for a specific configuration, click on its name below. Use tokens to avoid redundant meta data and search engine penalization. For example, a 'keyword' value of "example" will be shown on all content using this configuration, whereas using the [node:field_keywords] automatically inserts the "keywords" values from the current entity (node, term, etc).
hu: <strong>Ezen az oldalon állíthatóak be a meta jelölők.</strong><br /> Az egyes szabványok szerint alkalmazott minták és a hozzájuk használt meta jelölők összefoglalójának megtekintéséhez ki kell nyitni a csoportjukat azok címére kattintva. A keresőrobotok által az önismétlésért (idegen szóval redundanciáért) kirótt büntetés elkerülése miatt javasolt vezérjeleket használni. Például a „kulcsszó” mezőben általánosságban rögzíteni a „példa” szót nem olyan előnyös, mint ugyanitt a <code>[node:field_keywords]</code> vezérjelet megadni, ami mindig az adott tartalom kulcsszavait fogja beilleszteni automatikusan.

en: Please note that while the site is in maintenance mode none of the usual meta tags will be output.
hu: Érdemes észben tartani, hogy a meta jelölők nem kerülnek beszúrásra, amíg a webhely karbantartási módban van.
