Micro Site (8.x-1.0-alpha4) - en to hi translation catalogue (49 entries)

en: Delete
hi: मिटायें

en: Operations
hi: कार्यवाही

en: Type
hi: प्रकार

en: List
hi: सूची

en: Description
hi: उल्लेख

en: Overview
hi: समीक्षा

en: Edit
hi: संपादित करें

en: Settings
hi: स्थापनायें

en: Name
hi: नाम

en: Label
hi: लेबल

en: View
hi: देखें

en: URL
hi: यूआरएल

en: Node type
hi: नोड प्रकार

en: Menu
hi: सूची

en: ID
hi: आईडी

en: Email
hi: ईमेल

en: Created
hi: निर्मित

en: Open link in new window
hi: नई विंडो में लिंक खोलें

en: Logo
hi: प्रतीक चिन्ह

en: Node types
hi: नोड प्रकार

en: Site
hi: साइट

en: Url
hi: URL

en: Published
hi: प्रकाशित

en: Revisions
hi: संशोधन

en: Vocabulary
hi: शब्दावली

en: Global settings
hi: वैश्विक सेटिंग्स

en: Ascending
hi: आरोही

en: Descending
hi: अवरोही

en: Sort by
hi: क्रमबद्ध द्वारा

en: Are you sure you want to delete %name?
hi: क्या आप आश्वस्त हैं की आप %name डिलीट करना चाहते हैं?

en: published
hi: प्रकाशित

en: Create new revision
hi: नए संशोधन बनाएँ

en: Revert
hi: वापिस लाएँ

en: Revisions for %title
hi: %title के लिए सुधारण |

en: Revision
hi: संशोधन

en: Changed
hi: बदल गया

en: Not published
hi: प्रकाशित नहीं हुआ

en: Revision of %title from %date
hi: %date पर %title द्वारा संशोधित

en: not published
hi: अप्रकाशित

en: Slogan
hi: नारा

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
hi: क्या आप सच में इस सुधारण से पहले वाले सुधारण %revision-date पर लौटना चाहते हैं?

en: Machine name
hi: मशीन नाम

en: About
hi: के बारे में

en: Sort direction
hi: क्रमबद्ध दिशा

en: Copy of the revision from %date.
hi: %date से संशोधन की कॉपी.

en: Not restricted
hi: प्रतिबंधित नहीं

en: Site header
hi: साइट हेडर

en: Revision translation affected
hi: संशोधन अनुवाद प्रभावित

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
hi: इंगित करता है कि क्या अनुवाद का यह अंतिम संपादन वर्तमान संशोधन का है या नहीं।
