Micro Site (8.x-1.0-alpha5) - en to id translation catalogue (59 entries)

en: Delete
id: Hapus

en: Operations
id: Operasi

en: Type
id: Jenis

en: List
id: Daftar

en: Description
id: Deskripsi

en: Yes
id: Ya

en: No
id: Tidak

en: Overview
id: Sekilas

en: None
id: Tiada

en: Settings
id: Pengaturan

en: Name
id: Nama

en: View
id: Lihat

en: Node type
id: Jenis node

en: Created
id: Dibuat

en: Open link in new window
id: Buka tautan di jendela baru

en: Node types
id: Jenis-jenis node

en: Site
id: Situs

en: Published
id: Dipublikasikan

en: Revisions
id: Revisi

en: Vocabulary
id: Kosakata

en: Global settings
id: Pengaturan global

en: Owner
id: Pemilik

en: Ascending
id: Menaik

en: Descending
id: Menurun

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: Are you sure you want to delete %name?
id: Apakah anda yakin akan menghapus %name?

en: published
id: diterbitkan

en: Create new revision
id: Buat revisi baru

en: Revert
id: Kembali

en: Revisions for %title
id: Revisi untuk %title

en: Revision
id: Revisi

en: Changed
id: Berubah

en: Not published
id: Tidak dipublikasikan

en: Assets
id: Aset

en: Revision of %title from %date
id: Revisi dari %title pada %date

en: not published
id: tidak diterbitkan

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
id: Anda yakin ingin mengembalikan ke revisi %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
id: Anda yakin ingin menghapus revisi %revision-date?

en: Machine name
id: Nama mesin

en: No name
id: Tanpa nama

en: About
id: Tentang

en: Sort direction
id: Arah sortir

en: Delete all revisions
id: Hapus semua revisi

en: By @name on @date
id: Berdasarkan @name pada @date

en: By @name
id: Berdasarkan @name

en: Copy of the revision from %date.
id: Salinan revisi dari %date.

en: Current revision
id: Revisi saat ini

en: Not restricted
id: Tidak dibatasi

en: Login page
id: Halaman login

en: URL (brief)
id: URL (singkat)

en: Last saved
id: Terakhir disimpan

en: Not saved yet
id: Belum disimpan

en: Site header
id: Kepala situs

en: Revision translation affected
id: Terjemahan revisi terpengaruh

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
id: Menunjukkan jika pengeditan terakhir dari terjemahan milik revisi saat ini.

en: @date by @username
id: @date oleh @username

en: Are you sure you want to revert @language translation to the revision from %revision-date?
id: Apakah Anda yakin ingin mengembalikan terjemahan @language ke revisi dari %revision-date?

en: Revert content shared among translations
id: Mengembalikan konten yang dibagikan di antara terjemahan

en: Authored on @date
id: Ditulis pada @date
