Micro Site (8.x-1.0-alpha5) - en to pt translation catalogue (71 entries)

en: Delete
pt: Eliminar

en: Operations
pt: Operações

en: Type
pt: Tipo

en: List
pt: Lista

en: Description
pt: Descrição

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: Overview
pt: Vista global

en: Edit
pt: Editar

en: None
pt: Nenhum

en: Settings
pt: Definições

en: Name
pt: Nome

en: Label
pt: Etiqueta

en: View
pt: Mostrar

en: Node type
pt: Tipo de nó

en: Created
pt: Criado

en: Open link in new window
pt: Abrir ligação numa janela nova

en: Logo
pt: Logótipo

en: Node types
pt: Tipos de nó

en: Site
pt: Sítio

en: Url
pt: URL

en: Published
pt: Publicado

en: Revisions
pt: Revisões

en: Vocabulary
pt: Vocabulário

en: Global settings
pt: Definições globais

en: Domain
pt: Domínio

en: Owner
pt: Proprietário

en: Ascending
pt: Ascendente

en: Descending
pt: Descendente

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: Are you sure you want to delete %name?
pt: Tem a certeza que deseja eliminar %name?

en: published
pt: publicado

en: Create new revision
pt: Criar nova revisão

en: Revert
pt: Reverter

en: Revisions for %title
pt: Revisões para %title

en: Revision
pt: Revisão

en: Changed
pt: Alterado

en: Not published
pt: Não publicado

en: Revision of %title from %date
pt: Revisão de %title da data de  %date

en: not published
pt: não publicado

en: Not configured
pt: Não configurado

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
pt: Tem a certeza que pretende reverter para a revisão de %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
pt: Tem a certeza que pretende eliminar a revisão de %revision-date?

en: Machine name
pt: Nome de máquina

en: Data
pt: Dados

en: No name
pt: Sem nome

en: About
pt: Sobre

en: Sort direction
pt: Direção da ordenação

en: Created on
pt: Criado em

en: Delete all revisions
pt: Eliminar todas as revisões

en: By @name on @date
pt: Por @name em @date

en: By @name
pt: Por @name

en: Copy of the revision from %date.
pt: Cópia da revisão da data %date.

en: Configured
pt: Configurado

en: Current revision
pt: Revisão atual

en: Not restricted
pt: Não restringido

en: Login page
pt: Página de autenticação

en: URL (brief)
pt: URL (curto)

en: Last saved
pt: Última gravação

en: Not saved yet
pt: Ainda não foi gravado

en: Site header
pt: Cabeçalho do sítio

en: The time that the entity was created.
pt: A hora em que a entidade foi criada.

en: The time that the entity was last edited.
pt: A hora em que a entidade foi editada pela última vez.

en: Revision translation affected
pt: A revisão da tradução foi afetada

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
pt: Indica se a última edição da tradução pertence à revisão atual.

en: @date by @username
pt: @date por @username

en: @langname revisions for %title
pt: @langname revisões para %title

en: Are you sure you want to revert @language translation to the revision from %revision-date?
pt: Tem certeza de que deseja reverter a tradução do @language para a revisão de %revision-date?

en: Revert content shared among translations
pt: Reverter o conteúdo compartilhado entre as traduções

en: A serialized array of additional data.
pt: Um array serializado dos dados adicionais.

en: Authored on @date
pt: Criado em @date
