Micro-content (8.x-1.0-alpha1) - en to pt translation catalogue (31 entries)

en: Operations
pt: Operações

en: Type
pt: Tipo

en: Author
pt: Autor

en: Description
pt: Descrição

en: Edit
pt: Editar

en: Reset
pt: Redefinir

en: Name
pt: Nome

en: Label
pt: Rótulo

en: Preview
pt: Pré-visualizar

en: Save
pt: Salvar

en: Add new
pt: Adicionar novo

en: Updated
pt: Atualizado

en: Content type
pt: Tipo de conteúdo

en: Page
pt: Página

en: Published
pt: Publicado

en: Desc
pt: Decrescente

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: Authored on
pt: Escrito em

en: Changed
pt: Alterado

en: Unpublished
pt: Não publicado

en: Apply
pt: Aplicar

en: Offset
pt: Deslocamento

en: Items per page
pt: Itens por página

en: - All -
pt: - Todos -

en: Machine-readable name
pt: Nome legível de máquina

en: Asc
pt: Ascendente

en: Master
pt: Principal

en: The time that the node was created.
pt: A hora em que o node foi criado.

en: The time that the node was last edited.
pt: A hora em que node foi editado pela última vez.

en: The username of the content author.
pt: O nome de usuário do autor do conteúdo.

en: Entity browser
pt: Navegador de entidade
