Micro-content (8.x-1.0-alpha2) - en to mg translation catalogue (5 entries)

en: Status
mg: Toetra

en: Operations
mg: Hatao

en: Type
mg: Karazana

en: Author
mg: Mpamorona

en: Description
mg: Andinindininy
