Micro-content (8.x-1.7) - en to it translation catalogue (35 entries)

en: Status
it: Stato

en: Delete
it: Elimina

en: Operations
it: Operazioni

en: Content
it: Contenuto

en: Type
it: Tipo

en: Author
it: Autore

en: Description
it: Descrizione

en: Edit
it: Modifica

en: Reset
it: Ripristina

en: Name
it: Nome

en: Label
it: Etichetta

en: Preview
it: Anteprima

en: Save
it: Salva

en: Add new
it: Aggiungi nuovo

en: Updated
it: Aggiornato

en: Content type
it: Tipo di contenuto

en: Page
it: Pagina

en: Published
it: Pubblicato

en: Desc
it: Disc

en: Sort by
it: Ordina per

en: Authored on
it: Creato il

en: Create new revision
it: Crea una nuova revisione

en: Changed
it: Modificato

en: Unpublished
it: Non pubblicato

en: Apply
it: Applica

en: Offset
it: Scostamento

en: Items per page
it: Voci per pagina

en: - All -
it: - Tutto -

en: Machine-readable name
it: Nome ad uso interno

en: Master
it: Principale

en: Get the actual content from a content revision.
it: Ottieni il contenuto effettivo da una revisione del contenuto.

en: The time that the node was created.
it: Data e ora in cui il nodo è stato creato.

en: The time that the node was last edited.
it: Data e ora in cui il nodo è stato modificato l'ultima volta.

en: Whether a new revision should be created by default
it: Se sia necessario creare una nuova revisione come impostazione predefinita

en: The username of the content author.
it: Nome utente dell'autore del contenuto.
