Micro-content (8.x-1.9) - en to tr translation catalogue (37 entries)

en: Status
tr: Durum

en: Delete
tr: Sil

en: Operations
tr: İşlemler

en: Content
tr: İçerik

en: Type
tr: Tip

en: Author
tr: Yazar

en: Description
tr: Açıklama

en: Edit
tr: Düzenle

en: Reset
tr: Sıfırla

en: Name
tr: İsim

en: Label
tr: Etiket

en: Preview
tr: Ön izleme

en: Save
tr: Kaydet

en: Add new
tr: Yeni ekle

en: Updated
tr: Güncellenme

en: Content type
tr: İçerik tipi

en: Page
tr: Sayfa

en: Published
tr: Yayında

en: Desc
tr: Azalan

en: Sort by
tr: Sıralama anahtarı

en: Authored on
tr: Oluşturulduğu tarih

en: Create new revision
tr: Yeni sürüm yarat

en: Changed
tr: Değişti

en: Unpublished
tr: Yayında değil

en: Apply
tr: Uygula

en: Offset
tr: Başlangıç değeri

en: Items per page
tr: Sayfa başına öğe sayısı

en: - All -
tr: - Tümü -

en: Machine-readable name
tr: Makine tarafından okunabilir ad

en: Asc
tr: Artan

en: Master
tr: Ana (master)

en: Get the actual content from a content revision.
tr: İçerik sürümünden gerçek içeriği al.

en: The time that the node was created.
tr: Düğümün oluşturulduğu zaman.

en: The time that the node was last edited.
tr: Düğümün en son düzenlendiği zaman.

en: Whether a new revision should be created by default
tr: Varsayılan olarak yeni bir düzeltmenin oluşturulması gerekip gerekmediği

en: The username of the content author.
tr: Gönderinin yazarının adı

en: Revisions are required.
tr: Sürümler gereklidir.
