Drupal 5 migration (2.0.0-alpha1) - en to da translation catalogue (50 entries)

en: Multiple
da: Flere

en: Required
da: Obligatorisk

en: Preview comment
da: Gennemse kommentar

en: Active
da: Aktiv

en: Module
da: Modul

en: Field name
da: Feltnavn

en: Location of comment submission form
da: Placering af formular

en: Anonymous commenting
da: Anonyme kommentarer

en: Default comment setting
da: Standardindstilling

en: Locked
da: Låst

en: Teaser length
da: Teaser-længde

en: Migration
da: Migrering

en: Default display mode
da: Standardvisning

en: Default comments per page
da: Kommentarer pr. side

en: Comment subject field
da: Emnefelt

en: Revision timestamp
da: Version timestamp

en: Revision Log message
da: Versionslogbesked

en: Format ID.
da: Format-ID.

en: The primary identifier for this version.
da: Den primære identifikator for denne version.

en: Type (text, integer, ....)
da: Type (text, heltal, …)

en: Global settings. Shared with every field instance.
da: Globale indstillinger. Deles med hver eneste feltinstans.

en: DB storage
da: DB lagring

en: DB Columns
da: KolonnerDB kolonner

en: The machine name of field.
da: Feltets maskinlæsbare navn.

en: Content type where is used this field.
da: Indholdstyper hvor dette felt bruges.

en: Weight.
da: Vægt.

en: A name to show.
da: Et navn der vises.

en: Widget type.
da: Widget-type.

en: Serialize data with widget settings.
da: Serialisér data med indstillinger for widget.

en: Serialize data with display settings.
da: Serialisér data med indstillinger for visning.

en: A description of field.
da: Feltbeskrivelse.

en: Module that implements widget.
da: Modul som implementerer widget.

en: Status of widget
da: Widget status

en: The module that provides the field.
da: Modulet som stiller dette felt til rådighed.

en: Content type where this field is used.
da: Indholdstype hvor dette felt bruges.

en: Machine name of the node type.
da: Indholdstypens maskinlæsbare navn.

en: Human name of the node type.
da: Indholdstypens læsevenlige navn.

en: The module providing the node type.
da: Modulet som stiller indholdstypen til rådighed.

en: Description of the node type.
da: Beskrivelse af indholdstypen.

en: Help text for the node type.
da: Hjælpetekst til indholdstypen.

en: Title label.
da: Navn på titelfelt.

en: Flag indicating the node type has a body field.
da: Flag som angiver om indholdstypen har et brødtekstfelt.

en: Body label.
da: Navn på brødtekstfelt.

en: Minimum word count for the body field.
da: Minimum antal ord i brødtekstfeltet.

en: Flag.
da: Markér.

en: The original type.
da: Den oprindelige type.

en: The name of the format.
da: Formatets navn.

en: Whether the format is cacheable.
da: Hvorvidt formatet kan caches.

en: The role IDs which can use the format.
da: Rolle-IDer som kan bruge formatet.

en: The filters configured for the format.
da: Filtre konfigureret for formatet.
