Drupal 5 migration (2.0.0-alpha1) - en to id translation catalogue (48 entries)

en: Multiple
id: Banyak

en: Required
id: Wajib

en: Preview comment
id: Pratinjau komentar

en: Active
id: Aktif

en: Module
id: Modul

en: Field name
id: Nama bidang isian

en: Location of comment submission form
id: Lokasi formulir pengisian komentar

en: Anonymous commenting
id: Komentar oleh pengunjung anonim

en: Default comment setting
id: Pengaturan komentar standar

en: Locked
id: Dikunci

en: Teaser length
id: Panjang ringkasan

en: Migration
id: Migrasi

en: Default display mode
id: Mode tampilan standar

en: Default comments per page
id: Tampilan komentar per halaman

en: Comment subject field
id: Isian subyek komentar

en: Revision timestamp
id: Revisi timestamp

en: Revision Log message
id: Pesan Log Revisi

en: Format ID.
id: ID Format.

en: The primary identifier for this version.
id: Pengenal utama untuk versi ini.

en: Type (text, integer, ....)
id: Jenis (teks, bilangan bulat, ....)

en: Global settings. Shared with every field instance.
id: Pengaturan global. Dibagikan dengan setiap instansi bidang.

en: DB storage
id: Penyimpanan DB

en: DB Columns
id: Kolom DB

en: The machine name of field.
id: Nama mesin bidang.

en: Weight.
id: Bobot.

en: A name to show.
id: Nama untuk ditampilkan.

en: Widget type.
id: Jenis widget.

en: Serialize data with widget settings.
id: Serialisasi data dengan pengaturan widget.

en: Serialize data with display settings.
id: Serialisasi data dengan pengaturan tampilan.

en: A description of field.
id: Deskripsi bidang.

en: Module that implements widget.
id: Modul yang mengimplementasikan widget.

en: Status of widget
id: Status widget

en: The module that provides the field.
id: Modul yang menyediakan bidang.

en: Content type where this field is used.
id: Jenis konten di mana bidang ini digunakan.

en: Machine name of the node type.
id: Nama mesin dari jenis node.

en: Human name of the node type.
id: Nama manusia dari jenis node.

en: The module providing the node type.
id: Modul yang menyediakan jenis node.

en: Description of the node type.
id: Deskripsi jenis node.

en: Help text for the node type.
id: Teks bantuan untuk jenis node.

en: Title label.
id: Label judul.

en: Flag indicating the node type has a body field.
id: Bendera yang menunjukkan jenis node memiliki bidang isi.

en: Body label.
id: Label isi.

en: Minimum word count for the body field.
id: Jumlah kata minimum untuk bidang isi.

en: The original type.
id: Jenis asli.

en: The name of the format.
id: Nama format.

en: Whether the format is cacheable.
id: Apakah format tersebut dapat disimpan dalam cache.

en: The role IDs which can use the format.
id: ID peran yang dapat menggunakan format tersebut.

en: The filters configured for the format.
id: Filter yang dikonfigurasi untuk format.
