Drupal 5 migration (2.0.0-alpha1) - en to it translation catalogue (48 entries)

en: Multiple
it: Multipla

en: Required
it: Obbligatorio

en: Preview comment
it: Anteprima commento

en: Active
it: Attivo

en: Module
it: Modulo

en: Field name
it: Nome del campo

en: Location of comment submission form
it: Posizione del form di inserimento commenti

en: Anonymous commenting
it: Commentare anonimo

en: Default comment setting
it: Impostazioni predefinite per i commenti

en: Locked
it: Bloccato

en: Teaser length
it: Lunghezza anteprima

en: Migration
it: Migrazione

en: Default display mode
it: Modo di visualizzazione predefinito

en: Default comments per page
it: Numero predefinito di commenti per pagina

en: Comment subject field
it: Campo oggetto del commento

en: Revision timestamp
it: Data e ora della revisione

en: Revision Log message
it: Messaggio di log per la revisione

en: Format ID.
it: ID formato.

en: The primary identifier for this version.
it: Identificatore primario per questa versione.

en: Type (text, integer, ....)
it: Tipo (testo, intero, …)

en: Global settings. Shared with every field instance.
it: Impostazioni globali. Condivise da ogni istanza del campo.

en: DB storage
it: Archivio DB

en: DB Columns
it: Colonne DB

en: The machine name of field.
it: Il nome macchina del campo.

en: Weight.
it: Peso.

en: A name to show.
it: Un nome da mostrare.

en: Widget type.
it: Tipo di widget.

en: Serialize data with widget settings.
it: Serializzare i dati con le impostazioni dei widget.

en: Serialize data with display settings.
it: Serializzare i dati con le impostazioni di visualizzazione.

en: A description of field.
it: Descrizione del campo.

en: Module that implements widget.
it: Modulo che implementa il widget.

en: Status of widget
it: Stato del widget

en: The module that provides the field.
it: Il modulo che fornisce il campo.

en: Content type where this field is used.
it: Tipo di contenuto in cui il campo è usato.

en: Machine name of the node type.
it: Nome macchina del tipo di nodo.

en: Human name of the node type.
it: Nome leggibile dall'uomo del tipo di nodo.

en: The module providing the node type.
it: Il modulo che fornisce il tipo di nodo.

en: Description of the node type.
it: Descrizione del tipo di nodo.

en: Help text for the node type.
it: Testo di aiuto sul tipo di nodo.

en: Title label.
it: Etichetta titolo.

en: Flag indicating the node type has a body field.
it: Indica se il tipo nodo ha un campo corpo.

en: Body label.
it: Etichetta corpo.

en: Minimum word count for the body field.
it: Numero minimo di parole per il campo corpo.

en: The original type.
it: Il tipo originale.

en: The name of the format.
it: Il nome del formato.

en: Whether the format is cacheable.
it: Se il formato è memorizzabile nella cache.

en: The role IDs which can use the format.
it: IDs del ruolo che può usare il formato.

en: The filters configured for the format.
it: I filtri configurati per il formato.
